کد خبر: 8072
تاریخ انتشار: 06 فروردين 1396 - 16:10
تعداد بازدید: 10102
گزینه پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان پیمانکاری روی میز رفت
با ابتکار معاونت امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران، طرح جدید و قانونی برای پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان پیمانکاری تعریف شده که قابلیت اجرا در بخش‌های مختلف صنعت نفت را دارد.
 
به گزارش صنعت ما از انرژی نیوز، به دنبال تصمیم وزارت نفت مبنی بر پرداخت کمک رفاهی کارکنان قراردادی مدت موقت که در راستای ساماندهی وضعیت به میزان ١٠ درصد حقوق و مزایای دریافتی سالانه این دسته از کارکنان (حداقل ٢٠ میلیون ریال و حداکثر ٤٠ میلیون ریال)؛ به ابتکار یکی از معاونت‌های شرکت ملی نفت ایران، گزینه پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان پیمانکاری نیز روی میز مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.
 
بر این اساس اواسط اسفند ماه سال گذشته معاونت امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران، به منظور ارتقاء سطح عملکرد کارکنان پیمانکاری و پیمانکار نقلیه این معاونت و بهبود شرایط آنها به عنوان یکی از اهداف زیربنایی هر سازمان، برای پرداخت کارانه عملکرد از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران کسب اجازه کرد.
 
در این راستا، «رضا خلیلی» معاون امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران در نامه ای به «علی کاردر» به منظور افزایش کارآیی و ارتقاء انگیزه کارکنان پیمانکاری و پیمانکار نقلیه این معاونت، خواستار پرداخت کارانه به میزان حداکثر یک ماه حقوق و مزایا با رعایت میانگین  روز، از محل درآمد خودگردانی مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی و آموزشی شد.
 
به دنبال این درخواست، علی کاردر معاون وزیر نفت با پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان شاغل پیمانکاری مشروط به اینکه این کارانه از محل درآمد خودگردانی بوده و با رعایت سقف حداکثر دو میلیون تومان باشد، موافقت کرده است.
 
مهمترین ویژگی این ابتکار معاونت عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت در پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان شاغل پیمانکاری آن است که منابع مالی این کارانه از محل درآمد خودگردانی تامین شده و عملا بدون نیاز به استفاده از اعتبارات دولتی از محل افزایش درآمدها می توان این پاداش را پرداخت کرد و قطعا استمرار این مسیر می‌تواند به افزایش انگیزه و بهره وری در بین کارکنان پیمانکاری به منظور افزایش درآمدهای سازمان در میان مدت منجر شود.  
 
به گزارش انرژی نیوز، از زمان انتصاب رضا خلیلی به عنوان معاون امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت از آبان ماه سال گذشته تاکنون، تلاش‌های زیادی برای بهبود وضعیت معیشت کارکنان قراردادی و پیمانکاری انجام گرفته است.
 
از جمله، برای رسیدگی به مشکلات کارکنان قرارداد مستقیم، دو برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت عملیاتی در نظر گرفته شد؛ به طوری که در برنامه کوتاه‌مدت، قرار است با افزودن برخی گزینه‌ها به آیتم‌های حقوقی کارکنان قرارداد مدت موقت و مدت معین، حقوق و مزایای آنان مقداری افزایش یابد تا از این طریق، بتوان به‌طور موقت، به بهبود معیشت آنان تا حدودی کمک کرد.
 
در ادامه اجرای برنامه میان‌مدت سامان‌دهی به وضعیت حقوقی، رفاهی و مزایای کارکنان قرارداد مستقیم، به‌طور قطع، ضمن رسیدگی به وضعیت ساعات اضافه کار، عیدی و پاداش، بهره‌مندی از نفت کارت، خدمات درمانی ویژه نفت، برخورداری از امکاناتی همچون مجتمع تفریحی محمودآباد و زائرسرای مشهد و دیگر اماکن اقامتی، تفریحی، فرهنگی و ورزشی نفت و بهره‌مند شدن از تسهیلاتی همچون وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا نیز برای کارکنان قراردادی، میسر خواهد شد.
 
به این ترتیب، این ابتکار و اقدام معاونت امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌ها و شرکت‌های تابع صنعت نفت باشد که باوجود محدودیت‌های مقرراتی، امکان بهره‌گیری از حداقل‌های ممکن و طی مسیرهای قانونی برای ساماندهی وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان به ویژه نیروهای پیمانکاری و قراردادی فراهم شود. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: