کد خبر: 8061
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1395 - 08:55
تعداد بازدید: 11313
صنعت ما:با گذشت حدود پنج سال از آغاز تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری به قراردادی مدت موقت که بیش از 40 هزار نفر از کارکنان صنعت نفت را شامل شد، همچنان ...
به گزارش صنعت ما،‌ یک مقام مسئول آخرین برنامه ها و تصمیم گیری‌ها برای بهبود وضعیت حقوق، دستمزد و خدمات کارکنان قراردادی صنعت نفت در سال 96 را تشریح کرد.
 
به گزارش انرژی نیوز، با گذشت حدود پنج سال از آغاز تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری به قراردادی مدت موقت که بیش از 40 هزار نفر از کارکنان صنعت نفت را شامل شد، همچنان نارضایتی‌ها از ساماندهی نشدن وضعیت حقوق و مزایای آنها ادامه دارد.
 
تا آنجا که بیژن زنگنه وزیر نفت چندی پیش و در سال پایانی از دولت یازدهم با تاکید براینکه کارکنان مدت موقت صنعت نفت هم اکنون شرایط قابل قبولی ندارند و وضعشان را باید درست کنیم، از تلاش برای بهبود وضعیت این قشر از کارکنان صنعت نفت خبر داده و حتی اخیرا کمیته‎ای برای بررسی و سامان‌دهی این نیروها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابع وزارت نفت تشکیل شده است.
 
از سوی دیگر «محسن دلاویز» مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت هم اخیرا در گفتگو با سایت وزارت نفت با اشاره به لزوم ساماندهی نیروهای قراردادی شاغل در وزارت نفت، بهبود حقوق و مزایای پرداختی به این کارکنان و ایجاد امنیت شغلی بیشتر برای آنان را از اهداف اصلی طرح عنوان و تصریح کرده بود: امکان انعقاد قراردادهای بلندمدت‎تر با بخشی از نیروهای قراردادی کنونی وجود دارد و این موضوع در حال بررسی است.
 
رضا خلیلی معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور عملیات غیرصنعتی هم با بیان اینکه برای رسیدگی به مشکلات کارکنان قرارداد مستقیم، دو برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت عملیاتی در نظر گرفته شده است، گفته است: در برنامه کوتاه‌مدت، قرار است با افزودن برخی گزینه‌ها به آیتم‌های حقوقی کارکنان قرارداد مدت موقت و مدت معین، حقوق و مزایای آنان مقداری افزایش یابد تا از این طریق، بتوان به‌طور موقت، به بهبود معیشت آنان تا حدودی کمک کرد.
 
برنامه ویژه برای کارکنان قراردادی نفت در سال 96
 
یک مقام مسئول در وزارت نفت در گفتگو با انرژی نیوز با بیان اینکه ساماندهی قرارداد کارکنان قراردادی صنعت نفت فعلا منتفی است، گفت: برای سال آینده بهبود وضعیت حقوق و افزایش دسترسی کارکنان قراردادی به برخی از خدمات رفاهی در دستور کار قرار گرفته است.
 
وی با تاکید بر اینکه یکی از مسیرهای قانونی تبدیل وضعیت قرارداد کارکنان قرارداد مدت موقت و معین نفتی به رسمی صرفا برگزاری آزمون استخدامی است، تصریح کرد: تا امروز هیچ مجوزی برای برگزاری آزمون استخدامی اخذ نشده و بعیده است که سال 96 آزمونی هم برای شرکت کارکنان قراردادی نفت برگزار شود.
 
این مقام مسئول در تشریح برخی از مهمترین برنامه‌هایی که برای بهبود وضعیت حقوق، دستمزد و قراردادی کارکنان قراردادی صنعت نفت در سال 96 پیش بینی شده است، بیان کرد: به بهبود وضعیت حقوقی و معیشتی، ایجاد امنیت خاطر شغلی برای کارکنان و بهبود این گروه از کارکنان، ایجاد نظام انگیزشی حقوق و مزایا، ارائه خدمات درمانی به کارکنان قراردادی به طوری‌که گام‌های اولیه برای رایزنی و حصول توافق با سازمان تامین اجتماعی جهت ارائه خدمات درمانی به کارکنان قراردادی از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برداشته شده از جمله این اقدامات است.
 
به گزارش انرژی نیوز، در ادامه اجرای برنامه میان‌مدت سامان‌دهی به وضعیت حقوقی، رفاهی و مزایای کارکنان قرارداد مستقیم، به‌طور قطع، ضمن رسیدگی به وضعیت ساعات اضافه کار، عیدی و پاداش، بهره‌مندی از نفت کارت، خدمات درمانی ویژه نفت، برخورداری از امکاناتی همچون مجتمع تفریحی محمودآباد و زائرسرای مشهد و دیگر اماکن اقامتی، تفریحی، فرهنگی و ورزشی نفت و بهره‌مند شدن از تسهیلاتی همچون وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا نیز برای کارکنان قراردادی، میسر خواهد شد.
 
بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت این اقدامات هرگز به معنای تبدیل وضعیت و استخدام نیروهای قراردادی نبوده بلکه به دلیل وضع نامطلوب میزان دریافتی کارکنان قراردادی با نظر مساعد وزیر نفت به منظور بهبود وضع معیشت آنها انجام می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: