کد خبر: 5108
تاریخ انتشار: 04 مرداد 1395 - 14:43
تعداد بازدید: 11719
تعداد نظرات: 21 نظر
دانشگاه نفت همیشه در کنکور ارشد بی رقیب بود، به طوری که همیشه بین هفت تا ده نفر از رتبه های 1-10 در رشته های نفت، خاص این دانشگاه بودند.

يكي از مخاطبان صنعت ما، پيامي از درد نامه زيباي مهندس نفت ارسال كرده است كه عينا منعكس ميشود.

************

هجده سالم بود که بعد از رنج و مشقت های کنکور و بعد از کسب رتبه ی خوب در رشته ریاضی و بعد از مشورت با چندین تن از افراد با تجربه در زمینه ی انتخاب رشته و همین طور چند تن از اقوام که از کارکنان با سابقه شرکت نفت بودند تصمیم گرفتم تا دانشگاه صنعت نفت اهواز و رشته مهندسی نفت را به عنوان انتخاب اصلی برگزینم.

برای خیلی از همکلاسی هایم جای تعجب داشت که چرا من با این رتبه، دانشگاهی در یکی از دورترین مناطق ایران و با سخت تریت شرایط آب و هوایی انتخاب کرده ام حال آنکه امکان ادامه تحصیل در بسیاری از رشته های پرطرفدار ریاضی در دانشگاه های برتر برایم وجود داشت.

هیچ وقت سعی نکردم هیچکدامشان را قانع کنم چرا که به زعم خودم بهترین انتخاب ممکن را کرده بودم و داشتم در خشت خام چیزی می دیدم که دوستانم در آینه نمی دیدند( حال که خوب فکر می کنم می بینم احتمالا حزم و دوراندیشی آن ها بیشتر بوده است).

دانشگاهی با هفتاد سال سابقه (الان قریب به 80 سال) تربیت مهندس نفت که در دنیا شناخته شده است، رشته ای که در دنیای آن روز حرف اول را می زد و بورسیه ای که در میان همه سر درگمی ها ی دیگر حوزه ها حسابی خود نمایی می کرد.

وقتی با هزار سلام وصلوات پدر و مادرم هزاران فرسخ را به امید اکتشاف تجربه جدید دانشجویی طی کردم با عرصه ای شگرف مواجه شدم. دانشگاه یا بهتر بگویم مرکزی که سطح روابط اجتماعی در آن در نازل ترین وضعیت قرار داشت اکثر دانشجویان آن در افسردگی مفرط به سر می بردند و انگار گرد سکون و رکود به آن پاشیده بودند.

همه دانشجویان 4 سال شرایط سخت راکد و خموده دانشگاه را به این امید می گذراندند که پایانی مطمئن در انتظار آن هاست. خیلی ها هم مثل من که هوای تنفس در دیگر دانشگاه ها را داشتند به جان کنکور دیگری می افتادند.

دانشگاه نفت همیشه در کنکور ارشد بی رقیب بود، به طوری که همیشه بین هفت تا ده نفر از رتبه های 1-10 در رشته های نفت، خاص این دانشگاه بودند.

بعد از فراغت از دانشگاه نفت حالا تحصیل در دانشگاه شریف تجربه مضاعفی بود که حس خوشایندی داشت. محیطی جدید که پژوهش در آن جدی تر دنبال می شد، دانشکده نفت جوان با اساتیدی جوان که جاه طلبی وصف ناپذیری در گشایش درهای علم داشتند.

بعد از افتخار فراغت تحصیل از این دو دانشگاه برجسته و در زمانی که برای خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی در ارگان های نظامی مشغول بودم، اخباری عجیب به گوشم رسید که دیگر هیچ یک از فارغ التحصیلان دانشگاه نفت اولویت استخدامی ندارند. یعنی پایانی برهفتاد و پنج سال تامین نيروي صنعت نفت توسط دانشگاه.

باورش سخت می نمود اما تماما صحت داشت. هشت سال بسط بی ضابطه وزارتخانه ثروتمند چنان کرده بود که انگار راهی جز این قبض عجولانه پیش پای مسئولان جدید نمی گذاشت. قبضی که قرار بود (و هست) به توسعه و حرکت چرخ های صنعت نفت بینجامد و انگار له شدن چند صد نفر زیر این چرخ های غول پیکر اجتناب ناپذیرمی نمود.

در این میان که درهای شرکت های دولتی به روی ما بسته شده بود، تنها راه زیستن در ساختار نفتی، روی آوردن به شرکت های خصوصی فعال در نفت و گاز به نظر می رسید که با هر بار رجوع به آن ها مطمئن تر از قبل می شدی که آن جا هم جایی برای تو نیست.

همه جا مملو از نیروهایی که شاید حتی خودشان هم مازاد بودند. بسیار بودند کسانی که در این اوضاع آشفته جهانی نفت با سال ها سابقه از شرکت های معتبر بین المللی اخراج شده بودند و به امید یافتن روزنه امیدی برای کار به بازار ایران روی آورده بودند.

سخن از اوضاع آشفته جهانی نفت شد بد نیست اشاره ای هم به ادامه تحصیل این رشته در دانشگاه های معتبر دنیا شود. تحصیل در این رشته بواسطه خاص بودن آن همیشه بسیار محدود بوده است. حال آن که دولت آمریکا بواسطه آنچه تهدید ایران و سوریه می خواند طی بخش نامه ای از سال 2012 تحصیل ایرانیان در رشته های حوزه انرژی من جمله مهندسی نفت را در این کشور محدود کرد.

بالطبع این قانون ناجوانمردانه بسیاری از کشورهایی که همیشه کاسه ی داغتر از آش بوده اند نیز درهای دانشگاه های خود را به روی مهندسان جوان نفت ایران بستند. به جز چند دانشگاه درجه چندم که آن هم به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت بودجه هایشان کاهش چشمگیر پیدا کرده بود هیچ دانشگاهی دیگر جایی برای ایرانیان نبود (و نیست)

حالا من مانده ام در برزخی بی انتها که در این میان شغلم را عوض کنم، رشته ای دیگر از بیخ و بن بخوانم یا به ادامه تحصیل همین رشته در کشور خودم فکر کنم که نهایت آن کسوت استادی و تربیت کسانی است که امروز خودم در آن نقطه ایستاده ام...

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر کاربران
غیر قابل انتشار: 6
در انتظار بررسی: 6
انتشار یافته: 21
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1395/05/04
1
3
این دردنامه درد خیلی از فارغ التحصیلای این دانشگاست جناب اقای زنگنه با دانشگاه صنعت نفت خصومت شخصی دارند تعداد زیادی از جوونای نخبه امروز به دلیل تصمیمات نادرست وزیر خانه نشین شدن کی جواب عمر هدر رفته این افرادو میدهد
محسن
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1395/05/04
0
4
پاسخ به یک شبهه:
بی شک همه ی فارغ التحصیلان نخبه ی ایران باید استخدام شوند ولی به هیچ یک از ابتدا قول استخدام داده نشده بود..... قول استخدام فقط به بچه های دانشگاههای بورسیه داده میشود. پس خواهشا حق به جانب رفتار نکنید...
در ضمن دانشجویان نفت از آزمون استخدامی هرسی ندارند (که اگر چنین بود در شرایط برابر کنکور ارشد همیشه رتبه های برتر کنکور برای دانشگاه صنعت نفت نبود) از پایمال شدن حق خویش به ستوه امده اند. همه ی ما میتوناستیم همانند شما تهران درس بخوانیم اما بخاطر استخدام حتمی به این دانشگاه سفر کردیم
unknown
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1395/05/04
0
4
من خودم دانشگاه نفتی نیستم ولی دوستی دارم که در این دانشگاه هست. بعنوان یک دوست تلاش های اون رو دیدم. رتبه تاپ ارشد داشت بطوری که حتی می تونست شریف هم بره. این روزا وقتی میبینمش واقعا اشفته است. واقعا ظالمانه است قانونی جدید ایجاد بشه و کسی که 6 سال قبل شروع به درس خوندن در این دانشگاه کرده رو شامل بشه. حتی قانون هم چنین چیزی رو درست نمیدونه. ضمن اینکه هرکی دانشگاه نفت رو میشناسه میدونه این دانشگاه یه سرو گردن تو نفتیا بالاتره. بهرحال که این شرایط چیزی جز ظلم نیست.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1395/05/04
0
3
بهترين رتبه هاي كنكور ارشد وارد اين دانشگاه مى شوند
بيشترين تعداد مقاله ISI به دانشجو را اين دانشگاه دارد
بيشترين ضريب موثر معدل براى دانشگاه صنعت نفت مى باشد
ولى افسوس كو گوش شنوا و چشم بينا
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1395/05/04
0
3
بیدار شوید مسوولین... بی عدالتی بیداد میکنید در این وزارتخانه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1395/05/04
2
3
لطفا دردنامه ی کسانی که در خارج از دانشگاه نفت درس خوانده اند را نیز منتشر کنید.
جای تاسف دارد که دوستان تماما به کنکور به سان قیف وارونه ی معروف می نگرند و صرف ورود به دانشگاهی خاص را تضمینی بر تامین اتیه ی خود می دانند.
دوست عزیز پس تلاش و زحمات ما باید در کجا دیده شود. ایا بهترین راه و روش، رقابت سالم من و شما که مدعی تحصیل در صنعت نفت هستید نیست؟ متاسفانه دل به ضرایبی که به دانشگاه شما تخصیص داده می شود دل خوش نموده اید.
خواهشمندم تمام شرایط را ببینید و تنها شما این شرایط را تحمل نمیکنید.
امیدوارم روزی برسد که نه من و یا شما، انکس که لیاقت داشت در جای شایسته ی خود قرار گیرد.
با سپاس.
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1395/05/05
درود بر انسان های فهمیده.
دوست عزیز.
من و امثال ما بخاطر وعده و وعیدهای این آقایون تو دفترچه کنکور اومدیم تو این خراب شده وگرنه مگه آزار داشتیم که تحصیل تو شرایط گل و بلبل تهران و چهار قطب بزرگ دانشگاهی دیگه کشور رو با توجه به رتبه خوب کنکور ول کنیم و اینجا رو باسه تحصیل انتخاب کنیم؟. خب میرفتیم تو شرایط عالی تحصیل میکردیم وبعد طبق فرمایش جنابعالی تو رقابت ازمون استخدامی وارد کار میشدیم.
وانگهی جدای از اینها،حتی اگه بجای خوزستان تو تهران هم درس می خوندیم بعنوان بورسیه وقتی مقامی همچون وزارت نفت میاد قولی میده اصلا هر وزارتی که بورس می کنه مثلا وزارت علوم وزارت بهداشت وزارت اموزش و پرورش ، دانشجو میگیره بعنوان بورسیه ، ایا این وزارت خونه ی نوعی به راحتی بیاد و بورسیه رو لغو کنه و روالش رو تغییر بده جوری که عطف به ما سبق کنه؟؟؟؟ کجای قانون اساسی اومده که عطف به ماسبق باید باشه؟؟؟ خب از این به یعد به بچه ی مردم قول ندن موقع انتخاب رشته و قوانین شون رو عوض کنند کسی معترض با تغییر روالشون نیست اما عطف به ما سبق نکنند و فارغ التحصیلان و دانشجویانی که قبلا طبق ضوابط قبلی اومدند رو طبق قانون و دستورالعمل قبلی خودشون باهاشون رفتار کنند. دانشجویان نفت الان قربانی شدند. کمی انصاف داشته باشید برادر من.
ضمنا ادمین محترم خبرگزاری صنعت ما ، لطفا تیک مثبتی که زدم رو بردارید از کامنت این برادر ناشناس. اشتباهی مثبت زدم. نظرم منفی هست.لطفا منفی رو اعمال کنید
حق نگهدارتون
فارغ از دنیا
Iran, Islamic Republic of
20:06 - 1395/05/04
1
4
بنده هم 6 سال در دانشکده نفت اهواز درس خوندم به امید استخدامی که وزارت وعده کرده بود. اما متاسفانه با عمر و جوونی ما بازی کردند...
ali
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1395/05/04
1
3
درد دل همه ماها رو انعکاس دادید متشکریم.

این دولت نه در بدنه صنعت نفت رای داره
...
همین سه دسته برای کارت قرمز در انتخابات بعدی کافیه ...
اونوقته که جناب زنگنه و دست نشانده ها باید بره خونه نشینی و ..
kazem
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1395/05/04
0
4
همدردیم
حامد
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1395/05/04
0
4
هر روز آینده ی ما جوانان با تصمیات غیر کارشناسانه و غیر منطقی مسعولین خراب تر و تیره تر میشه۰۰۰۰
سرگردان
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1395/05/04
1
4
یه دانشگاه نفتی حقشو از این وزیر میگیره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1395/05/04
0
3
تا کی ظلم به قشر جوان و تحصیل کرده ؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1395/05/05
0
3
بنده دانشجوی دانشگاه صنعت نفت نیستم، ولی حقیقتا کاری که وزیر نفت با این دانشجویان کرده که چند تاشون از دوستانم هستند، واقعا عجیب و ظالمانه اس
با وعده استخدام دانشجو جذب کردن، بعد به راحتی زدن زیرش
قانون رو رعایت کنید لطفا جناب وزیر. شما با این کاراتون، اعتماد مردم به دولت رو هم خدشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1395/05/05
1
1
فقط دوستان دانشگاه نفت مشکل ندارند!!! به هر حال اوضاع کشور بدین گونه است!!
فضول
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1395/05/05
1
4
اقا این چه صنعتیه که سالی صد نفر از دانشگاه خودش نمیتونه جذب کنه ؟؟؟ اگه الان نمیتونه پس چرا قبلا میتونست؟ مشکل کار کجاست
سید
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1395/05/05
1
6
من بعنوان یک کارمند شرکت نفت واقعا متاسف شدم از اینهمه بی برنامه گی و هرز رفتن استعدادهای کشور
محمد
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1395/05/05
0
4
من کار ده ساله ام رو ول کردم و از کارخونه خصوصی، خودم رو باز خرید کردم و حق برگشت هم ندارم دیگه ، باسه تحصیل تو اهواز باسه خوندن ارشد و جذب تو وزارت نفت با دوتا بچه . بخاطر قولی که تو دفترچه کنکور دادند به ما و مزایایی که قید شده بود اومدم تو این خراب شده ای که هزار و صد کیلومتر از شمال فاصله داره به امید روزی که به مملکتم خدمت کنم و نیز اوضاع مالی ام بهتر بشه. با تعهدی که گرفتند و جذبی که وجود داشت اواخر ترم 1 از محل کارم (که سه ماه مرخصی بدون حقوق بهم داده بودند تا شاید منصرف بشم و تحصیل رو ول کنم و برگردم سر کارم ) استعفا دادم و خدمت به وزارت نفت خوش قول!!!!!! رو ترجیح دادم و بعد از فراغت از تحصیل اونم دقیقه نود که نامه فارغ التحصیلی ام از اهواز رسید به وزارت خونه، وزیر نفت استخدام را لغو کرد. آیا این انصاف هست که من متخصص بشینم تو خونه و خاک بخورم؟؟؟؟ با دو سال درس خوندن روزی دو ساعت تو خونه همزمان با کارم و از وقت زن و بچه ام زدم و سرانجام تو کنکور ارشد با رتبه 13 کنکور بدون سهمیه وارد رشته ی ابزاردقیق و اتوماسیون صنعت نفت اهواز شدم. به اندازه ی یه جوون انرژی دارم ولی کو که قدر بدونه؟؟. این حق من و امثال من نیست. یعنی کسی تو این مملکت نیست که به داد ما برسه؟؟؟؟ آه بچه های من که افتادد تو فشار مالی و فشار روحی من، گریبانگیر هر مسیولی میشه که درد ما رو میشنوه و با چشم بسته از اون عبور میکنه. خدا جای حق نشسته. امیدم اونه. حتی اگه مسیر زندگی ام باز تغییر کنه شاکر خدا هستم ولی این مسیولین رو هرگز نمی بخشم. هرگز. هرگز. هرگز. خدا توی دل شکسته خونه داره وزیر نفت بدونه که اگه به این کارش ادامه بده : آه بچه هام اونو میگیره.چوب خدا صدا نداره. با این حال هرگز التماس اش رو هم نمی کنم . این حق منه. حق پشتیبان تمامی دوستان همدرد من. علی یارتون.
محمد
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1395/05/07
0
1
درود بر شما.
چرا نطرات دیروز و پریروز ما رو درج نکردید؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من هم همدرد این دوست و هم دانشگاهی ام هستم. در حق ما بورسیه ها خیلی جفا شده است.
بچه های نفت واقعا خیلی غریب اند . خیلی ... درد نامه من خیلی خیلی پردرد تر از این درد نامه است .
اگر گوش شنوایی هست من هم درد نامه ام را بازگو کنم. هر جند تو اون نظرم در دو روز پیش مختصرا نوشتم ولی شما لطف کردین و درج نکردید!!!!!!!!!!!!!
فارغ التحصیل بورسیه دانشگاه صنعت نفت -متاهل - با دو فرزند - با رتبه ی 13 کنکور ارشد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1395/05/07
0
1
خواهش میکینم از جناب رییس جمهور،نمایندگان محترم یا هر کسی که دستش میرسه این آقا رو برکنار کنن. خاهش میکنم از همممممممتون.این وزیر محترم شورشو در آورده.ببینید اگه یک نفر فقط یک نفر در بدنه صنعت نفت یا دانشجویانی که منتظر استخدام هستند از ایشون راضی هستند دیگه ایشون رو برکنار نکنن حتی تشویق کنن.ببینید داره با برخوردش و احکامش با روح صنعت نفت بازی میکنه.نگاه نکنید حالا یه چیزی رو افتتاح میکنه،پرسنل ناراضی خیییییییلی به مراتب خطرناکتر هستند برای این صنعت.البته ناراضی که چه عرض کنم،عاصی.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1395/05/08
0
3
آقای وزیر، دنیا همیشه بر یک پاشنه نمی چرخد. امروز بعد از 8 سال سرمست از قدرت بازپس گرفته خود هستید و بی خبر از اینکه بالاخره روزی می رسد که نوبت شما و نسل شما نیز باشد.
شما را نه به وجدان خواب زده خودتان بلکه به ید توانمند خالق یکتا واگذار می کنم.
هیچ ظلمی بی جواب نخواهد ماند و آن وقت که ساعتش فرا رسد، مجازات خدا سریع و بی درنگ خواهد بود!