کد خبر: ۸۰۸۳
تاریخ انتشار:۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
ممنوعیت انتقال کارمندان و کارکنان دولت به کلانشهرها لغو شد
صنعت ما: به گفته برخی کارشناسان، ماده ۶۵ مکرر یک برنامه پنجم توسعه که انتقال به کلانشهر‌ها را ممنوع کرده است ضد توسعه بوده است.
صنعت ما: به گفته برخی کارشناسان، ماده ۶۵ مکرر یک برنامه پنجم توسعه که انتقال به کلانشهر‌ها را ممنوع کرده است ضد توسعه بوده است. طبق این ماده برنامه توسعه اگر کارشناس بسیار خوب و زبده‌ای مثلاً در سیستان وبلوچستان داشته باشیم که توانایی مدیریت ملی را دارد، نمی‌تواند به کلانشهر‌ها منتقل شود و تا آخر عمرش باید در همانجا بماند مگر این که ایشان را برای معاون وزیر ویا وزیر انتخاب کنند تا راهش باز شود.

به گزارش صنعت ما البته موارد خاص در اینگونه انتقالها هم باید در تهران تصمیم گرفته می شد که تصمیم‌گیران مستقر در تهران احتمالاً به نفع مناطق حاشیه‌ای و دیگر استان‌ها اقدام نمی کردند. طبق این ماده کسانی می‌توانند به کلانشهر‌ها بیایند که معاون وزیر و یا وزیر و یا از مقامات باشند.
متن ماده ۶۵ مکرر بند یک برنامه پنجم توسعه

    به منظور ساماندهی و کاهش نیروی انسانی و کوچک‌سازی دولت، هرگونه انتقال یا مأموریت به ‌استثنای مأموریت روزانه به کلانشهرها جز درمورد مقامات و درموارد خاص ممنوع است. این حکم و سایر مقررات مربوط به انتقال و مأموریت کارکنان رسمی و ثابت بین دستگاه‌ها در مورد کارکنان پیمانی و قراردادی (درطول قرارداد) قابل اجرا است. موارد خاص با تشخیص کارگروهی با عضویت نمایندگان معاونت، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور و دستگاه متبوع تعیین می‌شود.

اما حالا و پس از انتقضای مدت برنامه پنجساله پنجم و شروع رسمی برنامه پنجساله ششم، دیگر خبری از ممنوعیت انتقال به کلانشهرها وجود ندارد.

بنابراین کارمندان و کارکنان دولت می توانند با کسب موافقت دستگاه مبدا و مقصد نسبت به انجام انتقال، حتی به کلانشهر ها اقدام نمایند.

نبود یک دستورالعمل مشخص

اما آنچه در گذشته و امروز مغفول بوده است، تصویب یک دستورالعمل جامع و مشخص در خصوص نقل و انتقال کارمندان و ضوابط آن در دستگاههای اجرایی می باشد. روندی که هم اکنون بصورت کاملا سلیقه ای انجام شده و وحدت رویه ای در دولت ندارد.