کد خبر: 894
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1394 - 16:49
تعداد بازدید: 1608
هم اکنون سهام داران این بانک شامل اسامی مشهوری چون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت، صندوق های کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت سرمایه گذاری شاهد و شرکت سرمایه گذاری ریحانه مشیر است.
به گزارش صنعت ما از صبحانه، شرکت های بزرگ خودروساز ایرانی، بانک ها و بیمه ها از جمله مهمترین مراکز اقتصادی در کشورمان به شمار می روند که اطلاع از فعالیت ها و اقدامات آنها، جذابیت خاصی برای رسانه ها و افکار عمومی دارد. به همین خاطر، در برنامه های جدید انتشار اسناد و گزارشات اختصاصی از فضای اقتصادی کشور، تلاش خواهد شد توجه بیشتری به این بخش شود.

در جدیدترین مورد، بررسی بخشی از گزارشات مالی بانک "ایران زمین" در دستور کار قرار گرفت. بانك ايران زمين (سهامي عام) به موجب مجوز 21 اسفند سال 89 بانك مركزي در اداره ثبت شركت ها و موسسات غير تجاري در تهران به ثبت رسيده است و سهام بانك از تاريخ 5 مهرماه سال 90، در فهرست تابلوي قيمت هاي بورس قرار گرفته است.

هم اکنون سهام داران این بانک شامل اسامی مشهوری چون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت، صندوق های کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت سرمایه گذاری شاهد و شرکت سرمایه گذاری ریحانه مشیر است.

این بانک که در سال جاری تعداد روزهای کمی را در تابلوی معاملات حاضر بوده، صورت های مالی سال گذشته را نیز با تاخیر منتشر کرد که با نکات قابل تامل و جالبی همراه بود. 

همچنین در صورت های مالی سال گذشته اعلام شده بود که "بدهی به بانک مرکزی بابت اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی، به میزان 13 هزار میلیون ریال ( 1 هزار و 300 میلیارد تومان) که در حساب جاری بانک ایران زمین نزد بانک مرکزی انعکاس یافته است و بابت آن، بانک طی سالجاری به میزان 1 هزار و 827 میلیون ریال (182 میلیارد تومان) متحمل وجه التزام اضافه برداشت گردیده است"
طلسم 1200 میلیاردی بدهی های
میزان بدهی بانک به بانک مرکزی بر اساس صورتهای مالی سال 93

اما در جدیدترین اطلاعیه های این بانک که مربوط به صورت های مالی میاندوره ای 6 ماه اول سال 94 این بانک است، اشاره شده که بدهی این بانک به بانک مرکزی "صفر" شده است. این موضوع که می تواند یک خبر خوش برای سهامداران و مدیران این بانک محسوب شود، البته با یک "اما" مهم همراه شده است.

در بخش دیگری از این صورت های مالی، اعلام شده است که بدهی بانک ایران زمین به بانک ها و موسسات اعتباری، از رقم 1 هزار و 425 میلیارد ریال، به رقم 12 هزار میلیارد رسیده است که با رشد 752 درصدی همراه بوده است.

طلسم 1200 میلیاردی بدهی های

اگرچه این بدهی، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما با توجه به صفر شدن بدهی این بانک به بانک مرکزی، یکی از فرضیات را می توان اخذ سرمایه از بانک ها و موسسات اعتباری و پرداخت آن به بانک مرکزی دانست و حتی اگر این فرضیه درست نباشد، افزایش ناگهانی این رقم و طلسم بدهی های بالای این بانک، باید دید راهکار مسئولان و سهامداران "ایران زمین" برای حل این معضل و مشکل چه خواهد بود؟

با توجه به برگزار نشدن 2 مجمع عمومی این شرکت که با عدم حضور اکثریت سهامداران بانک رخ داد، به نظر می رسد برخی سهامداران به دنبال نقشه راه و هوایی تازه برای تداوم فعالیت این بانک هستند چراکه این حجم بدهی در مقایسه با میزان سود بانک در سال گذشته، قابل تامل و توجه بیشتر است. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: