کد خبر: 8055
تاریخ انتشار: 21 اسفند 1395 - 21:24
تعداد بازدید: 9178
صنعت ما: طبق این مصوبه جدید دولت که با شماره 160253 در تاریخ 16 اسفندماه توسط اسحاق جهانگیری ابلاغ شده، مقرر شده ماده 11 آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو مصوب سال 1382 و اصلاحیه بعدی آن مصوب اسفند سال 1390 لغو شود.
بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در 11 ماه سال‌ جاری در مجموع 61 هزار و 77 دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش 49  درصدی را نشان می ‌دهد که این آمار از جمله نشانه های رشد قابل توجه فروش این خودروها در کشورمان است.

به گزارش صنعت ما اما این بازار مهم، چند وقتی است دچار تغییرات مهمی شده و وزارت صنعت، در اقدامی قابل تامل و نیازمند کارشناسی بیشتر، جلوی واردات خودرو توسط اشخاص عادی و شرکت های فعال در این حوزه را گرفته است که البته، ابلاغیه معاون اول رییس جمهور در خصوص مدیریت مصرف ارز نیز در تداوم اجرای این روند، موثر بوده است.

اما علاوه بر موارد فوق، دستورات مهم دیگری نیز طی روزهای اخیر توسط هیات دولت صادر و به دستگاههای مربوطه در امر واردات خودرو ابلاغ شده است که از جمله آن، ممنوعیت واردات خودروهایی با عمر بیش از یکسال از تاریخ تولید است. این اتفاق مهم، دست برخی واردکنندگان را که در کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدام به خرید با تخفیف خودروهای نو با عمر بیش از یک سال می کردند را گرفته و باید مراقب بود به این بهانه، قیمت خودروهای خارجی در سال آینده افزایش پیدا نکند.

از سوی دیگر، طبق این مصوبه جدید دولت که با شماره 160253 در تاریخ 16 اسفندماه توسط اسحاق جهانگیری ابلاغ شده، مقرر شده ماده 11 آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو مصوب سال 1382 و اصلاحیه بعدی آن مصوب اسفند سال 1390 لغو شود.

واردات خودرو

این بند حکایت از آن داشت که برند، مدل و مشخصات اصلی خودروهای قابل ورود توسط وزارت صنعت و برای مدت یک سال قابل ثبت سفارش باشد و پس از آن تا زمان اعلام نظر مجدد وزارت مربوطه، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان استاندارد مبنی بر اتمام اعتبار تأییدیه قبلی، ثبت سفارش واردات خودرو مربوطه بلامانع خواهد بود که طبق ابلاغیه روزهای اخیر این مصوبه لغو شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: