کد خبر: 8036
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1395 - 10:47
تعداد بازدید: 4523
بند ب ماده ۱۱۸ این لایحه به این شرح اصلاح شد: از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون کلیه مردان شاغل در قوای سه گانه، بخش های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می شوند...
به گزارش صنعت ما نمایندگان مجلس مرخصی تشویقی ۳ روزه برای مردان شاغل که صاحب فرزند می شوند قرار دادند. مرخصی تشویقی ۳ روزه مردان شاغل در قوای سه گانه، بخش های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می شوند

نمایندگان در نشست علنی چهارشنبه، ۱۱ اسفندماه مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اعاده شده از سوی شورای نگهبان بند ب ماده ۱۱۸ این لایحه را با ۱۱۳ رأی موافق، ۴۸ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در جلسه اصلاح کردند.

بند ب ماده ۱۱۸ این لایحه به این شرح اصلاح شد: از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون کلیه مردان شاغل در قوای سه گانه، بخش های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می شوند از ۳ روز مرخصی تشویقی برخوردار می گردند.

نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند اختلاف حقوق شاغلین و بازنشستگان نباید از ۱۵ درصد بیشتر شود

نمایندگان در نشست علنی چهارشنبه ۱۱ اسفند مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برخی مواد لایحه برنامه ششم توسعه اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح ماده ۳۷ این لایحه با ۱۲۰ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۳۷ اصلاح شده این لایحه؛ دولت مکلف است بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف، با استفاده از سامانه امتیازی جامع در سال اول اجرای این قانون اقدام نماید، به نحوی که اختلاف حقوق و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران طی سنوات مختلف با شرایط شغلی، تحصیلی، سنوات و سایر متغیرهای خدمتی، در پایان برنامه از ۱۵ درصد تجاوز نکند و در جهت تصویب در مسیر قانونی قرار گیرد.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در چارچوب بودجه سنواتی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را در چارچوب بودجه سنواتی در نظر گرفتند. نمایندگان در نشست علنی چهارشنبه، ۱۱ اسفندماه مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی ایرادات اعاده شده از شورای نگهبان در خصوص لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور با اصلاح بند ج ماده ۱۳ این لایحه با ۱۵۱ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس اصلاح صورت گرفته در بند ج ماده ۱۳ آمده است که سازمان تامین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قوانین برنامه، متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران با استفاده از منابع بند الف این ماده و در چارچوب برنامه توسعه سنواتی انجام خواهد شد.

همچنین نمایندگان با اصلاح عبارتی بند د ماده ۱۳ موافقت کردند و در نهایت این بند به این نحو اصلاح شد: وزارت نیرو به نمایندگی از دولت مطابق قوانین بودجه سنواتی مکلف است تمامی کارکنان حاکمیتی شاغل در پست های فشار قوی با اولویت کارورهای (اپراتورهای) پست های فشار قوی برق (با عنایت به تخصص و حاکمیتی بودن شغل) را از حیث حقوق و مزایا و سایر امتیازات با کارکنان رسمی و پیمانی در طول برنامه متناسب نماید.

ممنوعیت فعالیت پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان استخدام دستگاه‌های اجرایی در بخش خصوصی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای شورای نگهبان در لایحه برنامه ششم توسعه با اصلاح ماده ۸۹ لایحه برنامه ششم توسعه هرگونه فعالیت انتفاعی پزشکی در مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستان‌های بخش خصوصی و عمومی غیردولتی پزشکان، دندانپزشکان و داروسازانی که در استخدام پیمانی یا رسمی دستگاه‌های اجرایی هستند را ممنوع کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه و در جریان اصلاح لایحه برنامه ششم توسعه مصوب کردند: پزشکان، دندانپزشکان و داروسازانی که در استخدام پیمانی و یا رسمی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون هستند، مجاز به فعالیت انتفاعی پزشکی در مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستان‌های بخش خصوصی، عمومی غیردولتی با رعایت تبصره ۱ ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ۱۳۷۳ و یا فعالیت انتفاعی پزشکی در بخش خصوصی مرتبط با حوزه ستادی مربوط به غیر از دستگاه اجرایی خود نیستند. مسئولیت اجرای این بند به عهده وزرای وزارتخانه‌های مربوطه و معاونان آنها و مسئولان مالی دستگاه‌های مذکور است.

دولت مکلف است در اجرای این حکم با جبران خدمات ذی‌نفعان از طریق اعمال تعرفه خاص در چارچوب بودجه سنواتی اقدام کند. اجرای این حکم مشروط به جبران محرومیت از کار در بخش خصوصی، پرداخت حقوق مناسب و تامین اعتبار در بودجه‌های سنواتی است.

بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار از برنامه ششم حذف شد

نمایندگان مجلس مصوبه قبلی خود در خصوص بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار را از برنامه ششم حذف کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه ۱۱ اسفند پارلمان و در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه برنامه ششم توسعه از سوی شورای نگهبان، از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر، با ۱۱۴ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۵ رای ممتنع با تصویب تبصره الحاقی یک ماده ۹۷ این لایحه با حذف آن موافقت کردند.

در تبصره الحاقی یک ماده ۹۷ لایحه برنامه ششم توسعه آمده بود: تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی تابع صندوقهای بازنشستگی اعم از کشوری یا تامین اجتماعی موظف هستند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت ۵۰ سال سن هستند، موافقت کنند. میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال‌های کارکرد و پرداخت حق بیمه آنان خواهد بود.

بر اساس این گزارش، فاطمه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون زنان پیشنهاد بازنشستگی زنان به ۴۸ سال را نیز مطرح کرد که با مخالفت نمایندگان روبرو شد.

علی لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده داشت، پیشنهاد حذف تبصره الحاقی یک ماده ۹۷ را مطرح و اعلام کرد که برای این مسئله قانون دائمی وجود دارد.خانه ملت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: