کد خبر: 8034
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1395 - 10:39
تعداد بازدید: 4450
غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که مصوبه روز چهارشنبه مجلس مبنی‌بر تعیین سقف حقوق برای مدیران مربوط به مجموع پرداختی ماهیانه به این افراد بوده است.
 به گزارش صنعت ما غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که مصوبه روز چهارشنبه مجلس مبنی‌بر تعیین سقف حقوق برای مدیران مربوط به مجموع پرداختی ماهیانه به این افراد بوده است. طبق این مصوبه افراد در برخی پست‌های مدیریتی می‌توانند تا دو برابر دریافتی داشته باشند و کسانی که در مناطق محروم و مرزی،‌ عملیاتی و واحدهای تخصصی فعالیت می‌کنند، می‌توانند تا ۶۰ درصد سقف حقوق دریافتی داشته باشند.

سقفی که برای حقوق‌ها تعیین شده بود باعث می شد چند گروه آسیب ببینند. لذا ۳ ضریب ۳۰ درصدی برای کارهای تخصصی، کارشناسان عملیاتی و رده‌های مدیریتی در نظر گرفته شد تا به طور مثال یک کارشناس عملیاتی نفت در خارک تفاوتی با یک کارمند ستادی نفت داشته باشد. زمانی که سقف حقوق‌ها تعیین شد در مواردی یک کارشناس حقوق‌اش بیشتر از یک مدیر می‌شد. یا حقوق یک معاون کمتر از مدیرکل‌اش می‌شد.

وی افزود: براساس مصوبه مجلس، سقف حقوق ۱۴ میلیون تومان پیش‌بینی شده؛ این در حالی است که یک استاد تمام دانشگاه یا مدیر عالی‌رتبه نفتی در حال حاضر ۱۴ میلیون تومان حکم دارد. ما شاهد این بودیم که در شرکت گاز ۸۰۰ نفر بازنشسته شدند. زیرا حکم‌شان بالاتر از این عدد بود. بنابراین باید استثنایی برای مشاغل تخصصی، واحدهای عملیاتی، مناطق مرزی و محروم در نظر می‌گرفتیم.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که امکان دریافت ۶۰ درصد بیش از سقف حقوق مربوط به مجموع پرداختی ماهیانه به فرد است. در حالی که سقف تعیین شده صرفا برای حقوق افراد بوده است.

تاجگردون در بخش دیگری از اظهارات خود درباره مصوبه مجلس برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان نیز خاطرنشان کرد: بعد از این‌که کمیسیون‌های تخصصی پیشنهاد دادند ما در کمیسیون تلفیق برنامه ششم حکمی را تصویب کردیم که براساس آن طی برنامه ششم باید به گونه‌ای عمل کنیم که در پایان برنامه حقوق هر بازنشسته با شاغل همترازش بیش از ۱۰ درصد تفاوت نکند که این مصوبه با ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان اصلاح شد و این تفاوت ۱۵ درصد در نظر گرفته شد.

اگر قرار بود کل این همسان‌سازی یکجا اجرا شود ما نیاز به ۱۳ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار داشتیم. دولت در بودجه امسال ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای این کار پیش‌بینی کرده بود که ما با همراهی دولت ۲۴۰۰ میلیارد تومان به این عدد اضافه کردیم و گفتیم اگر این اعتبار کم بود دولت اجازه دارد از تمامی ردیف‌ها از جمله اعتبار هدفمندی برای این کار هزینه کند.

وی با بیان این‌که از مجموع ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته، ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها زیر ۲ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، گفت: ما در واقع اولویت را روی حقوق‌های زیر ۲ میلیون تومان گذاشتیم و گفتیم حقوق این افراد زودتر همسان‌سازی شود. این ها کسانی هستند که یا حقوق کمتری می گیرند و یا زودتر از بقیه بازنشسته شدند. امیدواریم با احکام پیش‌بینی شده و طبق قانون فاصله بازنشستگان با شاغلین همترازشان به ۱۵ درصد برسد. ما همچنین با دولت این توافق را کرده‌ایم که شب عید حکم آنها را بزنند و این همسان‌سازی هرچه سریع‌تر آغاز شود.ایسنا.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: