کد خبر: 8033
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1395 - 10:25
تعداد بازدید: 4224
صنعت ما:مجید انصاری با تأکید بر اینکه اولویت‌های گزینش باید به سمت کارآمدی نظام اداری کشور برود، ادامه داد: از دید بنده باید در گزینش‌ها حتما بازنگری صورت گیرد و طبق وظایف قانونی به سمت شایسته‌سالاری برویم.
به گزارش صنعت ما معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در سخنانی غیرمنتظره به سبک و شیوه هیئت‌های گزینش برای استخدام و به‌کارگیری نیرو‌های انسانی تاخت. او که به‌عنوان سخنران به گردهمایی سراسری گزینشگران کشور رفته بود، گفت: به گزینش چه مربوط که از فرد سؤال کند از چه کسی تقلید می‌کند یا در انتخابات به چه کسی رأی داده است؟

مجید انصاری با تأکید بر اینکه اولویت‌های گزینش باید به سمت کارآمدی نظام اداری کشور برود، ادامه داد: از دید بنده باید در گزینش‌ها حتما بازنگری صورت گیرد و طبق وظایف قانونی به سمت شایسته‌سالاری برویم. ما برای یک اداره نمی‌خواهیم امام جماعت انتخاب کنیم، ممکن است فردی نماز جماعت و نماز جمعه هم شرکت نکند اما کارش را درست انجام دهد.

موضوع گزینش امری ضروری و کاری شبه‌قضائی است و طرفین موضوع نیز حق‌الناس است. بنابراین توبه در برخی امور در حقوق اجتماعی تقریبا شبه‌محال می‌شود. ‌امام بزرگوار ما به محض اینکه احساس می‌کند در مسیر گزینش‌ها انحراف افتاده، بدون هیچ رودربایستی این پیام و فرمان را ابلاغ می‌کند. درست است که پرده‌دری و اشاعه منکر مورد تأیید نیست، اما آنجا که نیاز به برخورد آشکار وجود دارد باید شجاعانه به میدان آمد و نباید به‌دلیل اینکه دشمن از چنین مسائلی سوءاستفاده خواهد کرد، روی فسادها و نادرستی‌ها پرده بیندازیم. نباید اجازه دهیم آنجا که با حق فاصله می‌گیرد، حرکت انقلاب حتی زاویه‌ای کم پیدا کند.

ملاک عمل مقررات قانونی است، گزینش باید در جهت ارتقا و حرکت رو به جلو در بهره‌وری باشد. برخی مفاسد اداری وجود دارد که زیبنده نظام جمهوری اسلامی و در تراز جمهوری اسلامی ایران نیست و اینها بعضا از سوی کسانی انجام می‌شود که از مجاری همه گزینش‌ها عبور کرده‌اند، چه در ارتقا و چه در استخدام.ایسنا.

۱۳ مدیر دوتابعیتی از طرف دادستان به وزارت اطلاعات معرفی شده اند

جمشید انصاری رئیس سازمان امور اداری و استخدامی در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: در نامه دادستان کل کشور، ۱۳ مدیر دوتابعیتی به وزارت اطلاعات معرفی شده است. در این نامه ۱۳ نفر از مدیران دوتابعیتی بر اساس اطلاعاتی که به دادستانی رسیده بود، برای بررسی صحت و سقم آن به وزارت اطلاعات ارسال شده است.

تا به امروز تنها یک نفر از مدیران وزارت ارتباطات دوتابعیتی بوده که سه، چهار ماه گذشته اعلام شد و مورد دیگری گزارش نشده است.

انصاری همچنین در خصوص تعیین و تکلیف و تبدیل وضعیت کارکنان پیمانی به رسمی تصریح کرد: طبق قانون چهار گروه کارکنان در دستگاه‌ها مشغول به کار هستند؛ یک گروه کارمندان رسمی که برای مشاغل حاکمیتی، ‌ کارکنان پیمانی برای امور تصدی‌گری، کارکنان قراردادی کار معین بر اساس کار معین شده در زمان معین و گروهی نیز کارگری در دستگاه‌ها هستند.

 قانون مدیریت خدمات کشوری الزامی برای تبدیل وضعیت شمول کارکنان ندارد و بنا نیست برای کار معین فردی جذب دستگاهی شده، کارمند دائمی باشد.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی در خصوص استخدام در سال آینده نیز اظهار داشت: هر سال متناسب با نیاز دستگاه های اجرایی و خروجی نیروها بر اساس تکلیفی که مجلس شورای اسلامی بر مبنای یک سوم خروجی مشخص کرده استخدام صورت می‌گیرد تا کاهش نیروی انسانی را جبران کنیم.

انصاری همچنین درباره آخرین گزارش دیوان محاسبات برای حقوق‌های نجومی به ریاست جمهوری گفت: بر اساس نامه رئیس دیوان محاسبات ۳۹۷ نفر بالای ۲۰۰ میلیون ریال دریافتی داشتند که این دریافتی‌ها مسترد گردیده او در حال حاضر پرونده مختومه اعلام شده است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی به اصلاح قانون توسط مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: مقرر شد در سه مورد از جمله کار در مناطق محروم، مشاغل عملیاتی و مشاغل تخصصی، درصدی اضافه پرداخت شود که می‌تواند سقف آن به ۶۰ درصد برسد و این همه کارکنان دولت را شامل می‌شود در رابطه با افزایش حقوق مدیران هنوز تصمیمی گرفته نشده و در صورتی که دولت تصمیم‌گیری کند، اطلاع‌رسانی خواهد شد.مهر.

بسته حمایتی زنان شاغل در حال تدوین

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در نخستین همایش جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد با اشاره به چالش‌های اشتغال زنان گفت: برخی زنان منتقد اشتغال می‌گویند وقتی صاحب فرزند شدند از شغل خود دست کشیدند، اما شرایط مالی و اقتصادی آنان برای تمام زنان وجود ندارد و دولت موظف است برای تمام اقشار و چالشهای زنان شاغل برنامه‌ریزی کند.

اتصال میان آموزش و اشتغال یکی از عناصر رشد و توسعه پایدار به شمار می‌آید که هنوز در کشور نتوانسته‌ایم آن را بر قرار کنیم لذا در حوزه اشتغال شرایط کنونی با ظرفیت و توانمندی زنان تناسبی ندارد. در شاخص توسعه انسانی، زنان ایرانی در حوزه آموزش و بهداشت وضعیت قابل قبولی در مقایسه با کشورهای منطقه دارند البته در چند سال اخیر با توجه به نوآوری‌های این کشورها، این کشورها در حال پیشی گرفتن از ایران هستند و این موجب نگرانی است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به شرایط زنان ایرانی در شاخصه‌های اقتصادی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت و توانمندی زنان کشور وضعیت مطلوبی در این بخش وجود ندارد و ما به دنبال راهکارهایی برای ارتقای نرخ مشارکت اقتصادی زنان هستیم. افزایش نرخ مشارکت زنان در حوزه اقتصادی الزاماً به معنای اشتغال تمام وقت، رسمی و دولتی آنان نیست؛ وقتی صحبت از اشتغال زنان می‌شود معمولاً متهم به تلاش برای بیرون کشیدن زنان از خانواده می‌شویم که منجر به فروپاشی خانواده می‌شود، اما نیاز داریم با توجه به وضعیت جامعه و تقاضایی که بحق ایجاد شده به ویژه برای زنان سرپرست خانوار و زنان تحصیل کرده برنامه ریزی کنیم.

بسته حمایتی زنان شاغل در حال تدوین است و انواع تدابیر برای آن پیش بینی شده است؛ ساعت کار منعطف و شناور، راه‌اندازی دوباره مهدهای کودک با مشارکت بخش خصوصی و … از جمله مواردی است که در این بسته گنجانده شده تا زنان شاغل با کمترین دغدغه بتوانند نقش‌های چندگانه خود را ایفا کنند.

مولاوردی با بیان اینکه متقاضیان کار به سمت بخش غیر رسمی سوق داده می‌شوند و این نگرانی بابت زنانه شدن این بخش وجود دارد، گفت: گزارش‌های سیاستی برای دولت در چهار محور زنان کارگر، زنان در بازار کار غیر رسمی، زنان مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی و مراکز کاریابی غیردولتی تدوین شده که می‌تواند به بهبود وضعیت زنانی که روز به روز در بازارهای غیررسمی بر تعداد آنها افزوده می‌شود، کمک کند. باب استخدام‌های دولتی بسته شده است بنابراین باید راهکارهایی برای کمک به دسترسی عادلانه زنان به منابع اقتصادی بخش غیر رسمی ارائه شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: سند اشتغال پایدار زنان توسط این معاونت تدوین و به دبیرخانه شورای عالی اشتغال ارسال شده است. هدف این سند، زنان سرپرست خانوار و فارغ التحصیلان با اولویت زنان مناطق محروم است تا این قشر به اشتغال پایدار دست یابند.

مولاوردی با اشاره به نقش زنان در بخش تکنولوژی و ارتباطات گفت: عرصه IT یکی از حوزه‌هایی است که بانک جهانی پیش بینی کرده در دهه آینده از مهمترین بخشهای اشتغال در جهان باشد. نرخ بیکاری دانش آموختگان مرد کشور در این حوزه۹.۱۲درصد است. اما نرخ بیکاری دانش آموختگان زن در این حوزه بسیار بالاتر است و قابل ذکر نیست. از لحاظ ساختاری به ویژه در حوزه IT فاقد شرایط سنتی و مرد محوری هستیم بنابراین پتانسیل زنان برای حضور در این حوزه بسیار بالاست.ایسنا.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: