کد خبر: 8027
تاریخ انتشار: 06 اسفند 1395 - 19:53
تعداد بازدید: 7427
صنعت ما: در حالی که عربستان برای فروش 5 درصد سهام شرکت آرامکو آماده می شود تحلیلگران ارزش واقعی این شرکت را یک چهارم 2 تریلیون دلاری ...
توهم سعودی‌ها در مورد ارزش شرکت نفتی آرامکو
در حالی که عربستان برای فروش 5 درصد سهام شرکت آرامکو آماده می شود تحلیلگران ارزش واقعی این شرکت را یک چهارم 2 تریلیون دلاری می دانند که مقامات عربستان برای آن در نظر گرفته اند.

به گزارش صنعت ما از بلومبرگ، عربستان مدعی شده که ارزش شرکت سعودی آرامکو معادل بیش از 2 تریلیون دلار است، یعنی به اندازه دو برابر ارزش شرکت اپل و همچنین شرکت آلفابت، شرکت مادر گوگل. اما عربستان احتمالا باید سهام این شرکت را به رقمی بسیار پایین تر بفروشد.

مدیران صنعتی، تحلیلگران و سرمایه گذاران معتقدند تحلیل های آنها بر اساس ذخایر نفتی و پیش بینی ورود پول به این شرکت بر اساس سناریوهای مختلف مالیاتی نشان می دهد که ارزش واقعی آرامکو نصف این رقم و شاید هم یک پنجم این رقم بیشتر نمی ارزد. این بدان معناست که اگر عربستان 5 درصد از سهام این شرکت را در سال 2018 در بورس عرضه کند، رقمی کمتر از 100 میلیارد دلاری که خودش برآورد کرده به دست خواهد آورد.

برای مثال، موسسه وود مکنزی، ارزش تجاری شرکت آرامکو را 400 میلیارد دلار برآورد کرده است.

سخنگوی شرکت آرامکو گفته این شرکت در مورد شایعات یا گمانه زنی ها اظهار نظر نمی کند.

هرچند حدث و گمان های زیادی در مورد ارزش واقعی این شرکت که هیچگاه آماری واقعی از میزان دارایی خود منتشر کرده وجود دارد، اما این شکاف عظیم در میزان ارزیابی نشان می دهد که عربستان با موانع مهمی برای قطع وابستگی به نفت مواجه خواهد بود.

حتی در درون دولت عربستان نیز تردیدهایی در حال پدیدار شدن است. یک منبع اگاه در درون دولت عربستان که نخواست نامش فاش شود هفته گذشته گفت، آرامکو در شکل فعلی اش احتمالا حدود 500 میلیارد دلار ارزش دارد زیرا بخش عمده ای از دارایی آن صرف مالیات می شود. یک منبع دیگر رقم براورد شده را کمتر از یک تریلیون دلار ارزیابی کرد.

در این صورت، فروش 5 درصد از سهام شرکت آرامکو تنها 25 میلیارد دلار نصیب عربستان خواهد کرد.

ارزیابی 2 تریلیون دلاری برای شرکت آرامکو اولین بار توسط محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان ارائه شده بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: