کد خبر: 8014
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1395 - 15:17
تعداد بازدید: 7703
رئیس منطقه عملیاتی کیش شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با نصب و استقرار نهایی نخستین پالایشگاه شناور (FPSO) خاورمیانه در کنار سکوی SPOL لایه نفتی پارس جنوبی، ...
رئیس منطقه عملیاتی کیش شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با نصب و استقرار نهایی نخستین پالایشگاه شناور (FPSO) خاورمیانه در کنار سکوی SPOL لایه نفتی پارس جنوبی، تولید نفت از این لایه نفتی حداکثر اوایل سال آینده آغاز می شود.

به گزارش صنعت ما بنقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علیرضا قانعی افزود: شرکت نفت فلات قاره ایران و منطقه کیش به عنوان بهره‌بردار نهایی از لایه نفتی پارس جنوبی، آمادگی کامل برای بهره‌برداری و تولید نفت از این میدان مشترک را داشته و همه مقدمات لازم برای انجام این مهم فراهم شده است.
وی افزود: با توجه به پیش‌بینی وضعیت بد جوی و طوفانی بودن خلیج فارس در سه روز آینده، این پالایشگاه شناور در پناهگاهی در جزیره لاوان مستقر شده و پس از آرام شدن وضعیت دریا، به سمت موقعیت خود در لایه نفتی پارس جنوبی اعزام خواهد شد.
قانعی، ظرفیت ذخیره‌سازی این پالایشگاه شناور را ۷۰۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده، با نصب و استقرار این پالایشگاه در موقعیت لایه نفتی پارس جنوبی، برآورد می‌ شود روزانه ۲۴ تا ۳۵ هزار بشکه به میزان تولید نفت کشور افزوده و برای نخستین بار پس از ۱۴ سال، بهره‌برداری از این میدان نفتی توسط کشورمان آغاز شود.
رئیس منطقه عملیاتی کیش، گروه نخست راه‌انداز و بهره‌بردار این پالایشگاه شناور را متشکل از نخبگان مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران اعلام کرد و گفت: پس از پایان مراحل نصب، راه‌اندازی و راهبری اولیه، شرکت نفت فلات قاره ایران و منطقه کیش، تمامی عملیات راهبری و بهره‌برداری از این پالایشگاه و تولید از لایه نفتی پارس جنوبی را بر عهده خواهند گرفت.
گفتنی است، نخستین کشتی فرآورشی خاورمیانه، بامداد روز ۲۲ بهمن‌ماه وارد آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: