کد خبر: 7904
تاریخ انتشار: 04 بهمن 1395 - 13:39
تعداد بازدید: 4306
صنعت ما: بر اساس این ابلاغیه، بازنشستگان بکارگیری شده که پس از انقضای مهلت مقرر در تبصره 3 ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، ادامه خدمت آنان در اجرای مستثنیات مقرر در تبصره‌های (1) و (2) ماده واحده قانون مذکور امکانپذیر نباشد، از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب می شود.
به گزارش صنعت ما یکی از مصوبات مهم امسال در مجلس شورای اسلامی، ممنوعیت به ‌کارگیری بازنشستگان بود که در جلسه علنی روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ تصویب و در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵به تأیید شورای نگهبان رسید و سپس توسط رییس جمهور کشورمان ابلاغ شد.

ازتاریخ ابلاغ این قانون، به ‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاههای اجرائی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاههایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع شد.

اما به دلیل برخی ابهامات و اختیاراتی که در این قانون برای استفاده از بازنشستگان در مجموعه های دولتی وجود داشت، جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در بخشنامه ای مهم دستورالعمل نحوه به‌ کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری را ابلاغ کرد.

طبق این بخشنامه شماره 973579، شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی چگونگی بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی را به شرح زیر تصویب کرده است:

بکارگیری بازنشستگان
بکارگیری بازنشستگان

1‏- بازنشستگانی که تا قبل از ابلاغ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان (04‏/03‏/1395)، در اجرای قوانین معتبر قبلی بکارگیری شده ‌اند، در صورت نیاز دستگاه، تمدید قرارداد آنان حسب مورد صرفا در موارد پیش ‌بینی شده در تبصره (1) و (2) قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مصوب 20‏/02‏/1395 امکانپذیر است.

بر این اساس، دستگاه‌های اجرایی موظفند مواردی از بکارگیری بازنشستگان را که موافقت می‌ کنند جهت اخذ شناسه در چارچوب سند برنامه‌ ریزی نیروی انسانی دستگاه اجرایی به سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام کنند.

2‏- بازنشستگانی که در اجرای ماده 91 قانون استخدام کشوری و در زمان اعتبار قانونی ماده مذکور در سمت مقامات اعاده به خدمت شده اند، تا زمان بازنشستگی مجدد یا پایان خدمت بنا به دلایل قانونی دیگر، به خدمت ادامه خواهند داد. در صورت بازنشستگی مجدد، پاداش پایان خدمت و وجوه مرخصی استحقاقی استفاده نشده این قبیل کارمندان، در صورت استحقاق با رعایت سقف مقرر به تناسب سنوات خدمت انجام شده بعد از اعاده به خدمت قابل پرداخت است.

3‏- دستگاه اجرایی می‌تواند بدون لغو مستمری بازنشستگی با مشمولین تبصره (1) ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان (04‏/03‏/1395) همانند شاغلین مشابه در همان دستگاه و در خصوص مشمولین تبصره(2) ماده واحده قانون یاد شده معادل یک سوم مبلغ مندرج در احکام کارگزینی کارمندان شاغل مشابه قرارداد منعقد کنند.

4‏- با عنایت به مفاد بند 10 اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که دولت را مجاز نموده همه امکانات خود را برای ایجاد نظام اداری صحیح به کار گیرد  لذا مستثنی نمودن مقامات در تبصره (1) ماده واحده قانون، هم شامل بازنشستگانی است که در سمت مقامات و همترازان بکارگیری می شوند و هم شامل بازنشستگانی است که قبل از بکارگیری، در سمت مقامات و یا همترازان خدمت می‌نموده ‌اند.

5‏- مستثنیات مذکور در تبصره (1) ماده واحده قانون، برای افراد مستثنی شده حقی ایجاد نمی ‌کند و در هر حال به کارگیری بازنشستگان در موارد مستثنی شده منوط به نیاز دولت یا دستگاه است که در چارچوب قرارداد منعقده صورت می‌گیرد.

6‏- مشمولین تبصره ذیل بند «و» ماده «1» قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران (مصوبه مورخ 02‏/10‏/1391 مجمع تشخیص مصلحت نظام) از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.

7‏- بازنشستگان بکارگیری شده که پس از انقضای مهلت مقرر در تبصره 3 ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، ادامه خدمت آنان در اجرای مستثنیات مقرر در تبصره‌های (1) و (2) ماده واحده قانون مذکور امکانپذیر نباشد، از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: