کد خبر: 7691
تاریخ انتشار: 12 دی 1395 - 23:24
تعداد بازدید: 5676
صنعت ما:بازار سرمايه در سال 96 تحت تأثیر 2 عامل مهم يعني افزايش قيمت نفت و نوسانات نرخ ارز خواهد بود. با افزايش قيمت نفت خام صادراتي(رشد 25درصدي نسبت به قانون بودجه سال 1395) در كنار...
میثم رضایی،  کارشناس ارشد اقتصاد و مشاور سیاست‌های پولی، مالی و صنایع در مطلب ارسالی خود به صنعت ما چنین نوشت:

بازار سرمايه در سال 96 تحت تأثیر  2 عامل مهم يعني افزايش قيمت نفت و نوسانات نرخ ارز خواهد بود. با افزايش قيمت نفت خام صادراتي(رشد 25درصدي نسبت به قانون بودجه سال 1395) در كنار تداوم روند صعودي حجم صادراتي و در نظر گرفتن رشد 10درصدي نرخ تسعير ارز در لايحه بودجه سال 1396 انتظار مي‌رود درآمد شركت‌هاي فعال در حوزه نفت و فرآورده‌هاي نفتي افزايش يابد. از سوی دیگر با توجه به رشد قیمت ارز در سال آینده، شرکت‌هایی که  وضعیت ارزآوری بهتری دارند، ماًمن مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود و از این حیث می‌توانند ذینفع شوند.
اگر بخواهیم  صنایع فعال در بورس را با توجه به دو عامل ذکر شده مورد بررسی قرار دهیم، به نظر می‌رسد شرکت‌های فعال در حوزه نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس چشم‌انداز مثبتی داشته باشند. از سوی دیگر اگر این شرکت‌ها در زمره شرکت‌های ارزآور باشند ، به‌طور مضاعف از شرایط فوق بهره خواهند برد.
درعین‌حال با افزايش 15.54درصدي سرمايه‌گذاري دولت در بخش ساختمان انتظار مي‌رود بخش مسكن و ساخت‌وساز در سال آينده روند مناسب‌تری را تجربه كنند. با توجه به افزايش حجم سرمايه‌گذاري‌هاي دولت و بهبود روند سرمايه‌گذاري‌هاي بخش خصوصي در سال جاری و احتمال تداوم آن در سال آينده، انتظار مي‌رود شركت‌هاي فعال در حوزه عمراني و صنايع مرتبط با بخش مسكن تقويت شوند.
از سوی دیگر با توجه به پیش‌بینی اکثر کارشناسان حوزه مسکن و اتفاق نظرشان مبنی بر بهبود شرایط مسکن در سال 96، و رشد بودجه عمرانی در ساختار لایحه 96، صنایعی مانند سیمان و فلزات اساسی با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد. همچنین اگر در کشورهایی مانند عراق و سوریه، از میزان ناآرامی‌ها کاسته شود، با توجه به نفوذ پررنگ ایران در صحنه سیاسی و اقتصادی این کشورها و نیاز کشورهای مذکور به بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ ، صنعت سیمان از شرایط احتمالی، بیشترین بهره را خواهد برد.
اما در مورد صنعت فلزات اساسی نمی‌توان با این صراحت اعمال‌نظر نمود. بااینکه وضعیت بازار مسکن اثر قابل توجهی در رونق بازار فلزات اساسی دارد، و بهبود بازار مسکن در سال آینده بر عملکرد صنعت فلزات اثر مثبت خواهد داشت، اما از سوی دیگر وضعیت متقاضیان عمده این صنعت در آن سوی مرزها چندان مطلوب نیست. از نمونه بارز این کشورها می‌توان به چین اشاره نمود.کشور چین با توجه به اینکه در سال جاری بیشترین متقاضی فولاد ایران بود و از این حیث دچار رکود در بازار مسکن شد، به نظر می‌رسد در سال آینده تمایل چندانی برای واردات فولاد از ایران نداشته باشد. از سوی دیگر با توجه به اظهارات آقای ترامپ در موضوع سیاست خارجی و تغییر کیفی تعاملات چین و امریکا در سال آینده، که نهایتاً رشد اقتصادی این کشور را تحت شعاع قرار خواهد داد، اثر منفی مضاعف این رویکرد بر صادرات فلزات اساسی به چین را نمی‌توان نادیده گرفت. اما نهایتاً اتفاقی که می‌تواند صنعت فلزات اساسی را از رخوتی که در نیمه دوم سال 95 به آن دچار شدند، رهایی بخشد، تمهیدات زیر بنایی در لایحه بودجه 96 و نکته قابل توجه آن یعنی افزایش تخصیص بودجه در حوزه راه‌آهن و حمل‌ونقل شهری است .از اين‌رو با توجه به اينكه شركت‌هاي اين حوزه به‌عنوان شركت‌هاي پيشرو، سهم قابل توجهي از ارزش بازار سرمايه را در اختيار دارند، انتظار مي‌رود تقويت قيمت سهام اين شركت‌ها موجب رونق بازار سرمايه در سال آينده شود.
اطلاع از تصمیمات مقامات ارشد و تصمیم‌ساز، به‌منظور چگونگی تحول وضعیت صنایع بورسی در سال آتی، ضرورتی انکارناپذیر برای فعالان این بازار است. دغدغه‌های فعالان اقتصادی به‌منظور نحوه برون‌رفت از چالش‌های موجود در سال آینده و چگونگی نحوه مدیریت سبدهای سرمایه‌گذاران، ما را بر آن داشت تا با حضور سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی از یک‌سو و تصمیم گیران در حوزه‌های کلان اقتصادی در سویی دیگر امکانی بی‌بدیل برای ارتباط این عناصر کلیدی را فراهم آوریم.
به همین منظور موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان همایشی تحت عنوان "دورنمای اقتصاد ایران در سال 1396"در تاریخ 9 اسفندماه سال جاری برگزار می‌کند.
علاقه‌مندان به شرکت در همایش می‌توانند جهت اطلاعات ثبت‌نام با شماره تلفن 88611819 داخلی 138 تماس بگیرند. همچنین اطلاعات بیشتر درسایت eventiranian.ir درج‌شده است.

برچسب ها: بورس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: