کد خبر: 7533
تاریخ انتشار: 01 دی 1395 - 10:11
تعداد بازدید: 2310
تعداد نظرات: 1 نظر
صنعت ما: به نظر می رسد وزیر نفت اولین قدم ها را برای حل مشکلات نیروی انسانی زیرمجموعه اش برداشته است اما اینکه این اظهارات زیربار فشارها صورت گرفته و یا در تلاش برای حل واقعی مشکلات است، باید منتظر بود و عملکرد این وزیر دولت یازدهم را دراین خصوص دید. البته یک چیز مشخص است بیژن نامدار زنگنه بالاخره در مقابل نیروی انسانی خود کوتاه آمد.
به گزارش صنعت ما بنقل از پارسينه، اظهارات چندی پیش بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مجلس در خصوص وضعیت نیروی انسانی فعال در این وزارتخانه و درعین حال اظهارنظرها و دستورات پی درپی وی به شرکت های زیرمجموعه و چرخش ۱۸۰ درجه ای نظر وی ناشی از دستوری که امروز به زیرمجموعه هایش داده تنها یک مفهوم دارد" زنگنه بالاخره عقب نشینی کرد!"

یا شاید بهتر است بگویم وزیر نفت بالاخره در مقابل کارکنان نفت حداقل نیروهای قرارداد موقت که البته تعداد کمی هم نیستند از نظر سه ساله خود کوتاه آمد و قرار است مشکلات این نیروهای انسانی به زودی حل شود.

البته این تنها وعده ای است که وزیر نفت امروز در رسانه ها مطرح کرده و هنوز تا رسیدن به آن راه درازی در پیش خواهد بود. بیژن زنگنه درباره سیاست جدید وزارت نفت برای کارکنان این صنعت و تبدیل وضعیت قراردادها اظهار کرد: سیاست‌گذاری جدیدی نکردیم، تلاش می کنیم وضع کسانی را که مدت موقت هستند بهبود ببخشیم.

وی افزود: کارکنان مدت موقت صنعت نفت هم اکنون شرایط قابل قبولی ندارند و وضعشان را باید درست کنیم.

آنطور که آمارها تاکید دارند در حال حاضر نفت ۴۲ هزار نیروی فعال به صورت قرارداد موقت دارد که همه آنها از تحصیلات بالا برخوردارند.

این درحالی است که طی یک هفته گذشته پارسینه در بخش نامه به مسئولان و مدیران خواستار ارسال دغدغه های مردم در قالب نامه به زنگنه وزیر نفت شده بود که اکثر مسایل طرح شده در این بخش در خصوص دغدغه کارکنان قرارداد موقت بود تا جایی که مخاطبی تاکید کرده بود که به صورت قرارداد موقت و قراردادی در نفت مشغول بکار است و این مبلغ کفاف هزینه های خانواده ۴ نفره اش را نمی دهد.

در این بین بسیاری از کارکنان نفت با انتقاد از عملکرد زنگنه در بخش نیروی انسانی خواستار تجدید نظر این وزیرشده بودند. پارسینه نیز در گزارشی با عنوان "بزرگترین سونامی نیروی انسانی تاریخ نفت را زنگنه رقم زد" به این مشکل پرداخت.

از سویی دیگر تمام مشکلات نیروی انسانی نفت به قراردادهای موقت برنمی گردد و همچنان دستورات و ابلاغیه های وزیرنفت به زیرمجموعه هایش طی سه سال گذشته مشکلاتی را ایجاد کرده است.

دردسرهای وزیر نفت از زمانی آغاز شد که از مازاد بودن ۱۰۰ هزار نفر نیروی انسانی نفت خبرداد که همین امر در نهایت منجر به ارسال نامه ۱۱ هزار تن از نیروی انسانی نفت به رئیس جمهور و مقام معظم رهبری شد.

آنطور که این وزیر دولت یازدهم می‌گوید، فاجعه نیروی انسانی از زمانی رقم خورده که در دولت احمدی نژاد بی پروا نیرو در این بخش جذب شده اما برخی از کارشناسان این مساله را بهانه ای بیش نمی دانند و تاکید می‌کنند شخص زنگنه گویی نگاهی مثبت به نیروی انسانی ندارد.

به هرشکل مشکلات نیروی انسانی نفت این روزها رو به افزایش است؛ از قطع شدن اضافه کاری به دستور شخص وزیر گرفته تا تبدیل وضعیت نشدن نیروهای قرارداد موقت ! از حقوق های پایین نیروهای های قراردادی که حدود یک میلیون تومان عنوان می‌شود تا تلاش زنگنه برای پرچیده شدن رسم جذب دانشجویان دانشگاه صنعت نفت! اینها تنها نمادی از مشکلات فعلی نیروی انسانی وزارت نفت است. گویی زنگنه تنها مدیریت نفت را در افزایش تولید و صادرات نفت جستجو می‌کند.

جذب نامناسب نیروی انسانی در نفت و ابلاغیه ها و دستورات  پی در پی زنگنه به زیر مجموعه ها در خصوص محدود کردن نیروی انسانی کم نیست که در حال حاضر انتقال نیروی انسانی نفت به بخش خصوصی بدون پشتوانه فنی و مطالعاتی نیز افزوده شده است. از هر کجای نفت صدایی بلند است.

کارمند موقتی به دنبال تعیین و تکلیف وضعیت قراردادی خود است و نیروی رسمی به دنبال احقاق حق خود پس از انتقال اجباری به بخش خصوصی است. وضعیت نفت به شدت سردرگم است و دراین بین به نظر می‌رسد زنگنه تنها به فکر ارسال ابلاغیه ها و ارائه آمارهای کلان و بزرگ برای توجیه شرایط فعلی است.

به گفته وی، ۲۶۰۰ نفر از ابتدای فعالیت این دولت تا کنون در نفت جذب شده اند که البته این رقم اگرچه درست است اما مربوطه به آزمون استخدامی است که دولت دهم در بخش نفت برگزار کرده و وزارت نفت دولت یازدهم چاره ای جزء جذب این تعداد نداشته است.

اما آنچه حائز اهمیت است آمار وزیر نفت از تعداد نیروی انسانی فعال نفت است. آنطور که زنگنه می‌گوید در حال حاضر ۲۲۵ هزار نفر در نفت مشغول به فعالیتند که البته ۱۰۰ هزار نفر آنها به طور قطع مازاد هستند، این درحالی است که در حال حاضر نفت به شدت در بخش عملیاتی و فنی با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

البته وزیر نفت تاکید دارد که در بخش بالادستی همچنان نیازمند نیروی فعال هستیم اما بخش پایین دستی تکمیل است. آنطور که کارشناسان تاکید می‌کنند، انتقال نیروی های رسمی نفت به بخش خصوصی  فعال در بخش پتروشیمی و پالایشگاه نیز این بخش را اشباع کرده و دیگر جایی برای استخدام جدید نگذاشته است.

بی توجهی وزیر نفت به نیروی انسانی زیر مجموعه اش تا حدی است که در حال حاضر ابلاغیه ها و دستورات او سدی در مقابل تبدیل وضعیت ۴۲ هزار نیروی قراردادی لیسانس و فوق لیسانس و در عین حال تبدیل وضعیت قراردادی ها شده است.

بااین وجود، علی رغم پرسش های متداول نمایندگان مجلس، زنگنه هر بار بهارستانی‌ها را نسبت به عملکردش متقاعد کرده است اما یک چیز فراموش شده که این ژنرال بالاخره در صورت برد روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بازهم به رای مثبت همین نیروهای انسانی جهت رای آوری در مجلس نیاز دارد. نیروی انسانی که از مشکلاتی می‌گویند که طی سه سال حضور زنگنه در نفت برآنان تحمیل شده است.

 با این حال، اگر فرض را بر صحت اظهارات زنگنه نیز بگذاریم، قطعا کسب رضایت نیروی انسانی نفت از جمله اصلی ترین وظیفه یک وزیر بر مسند مدیریت این بخش  استراتژیک کشور است. در حال حاضر بزرگترین مشکل نیروی های نفت بلاتکلیفی است که سه سال از آن می گذرد.

به عنوان مثال مخاطبی در پارسینه از جایگزینی خود به جای پدرش در نفت می‌گوید و دستور زنگنه برای متوقف شدن چنین قانونی که در نهایت منجر به آن شده که ۱۵ ماه فعالیت وی در نفت بدون حقوق بگذرد. یا کارمندی دیگر از نفت که تاکید می‌کند با حقوق یک میلیون تومانی نمی‌تواند خانواده ۴ نفره خود را بگرداند و خواستار تبدیل وضعیت شدن قرارداد موقت خود است.
 
اینکه این تقاضاها تا چه اندازه منطقی است، مساله ای است که باید در نفت به یک یک آنان رسیدگی شود، چراکه اگر زنگنه به یاری نیروی انسانی خود نیاز دارد نباید فراموش کند که آنان نیز به یاری او نیازمندند!

با این حال به نظر می رسد زنگنه اولین قدم ها را برای حل مشکلات نیروی انسانی زیرمجموعه اش برداشته است اما اینکه این اظهارات زیربار فشارها صورت گرفته و یا در تلاش برای حل واقعی مشکلات است باید منتظر بود و عملکرد این وزیر دولت یازدهم را دراین خصوص دید. اما یک چیز مشخص است زنگنه بالاخره در مقابل نیروی انسانی خود کوتاه آمد و یا شاید بهتر است بگوییم ژنرال کوتاه آمد!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر کاربران
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 2
انتشار یافته: 1
میثم
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1395/10/14
0
1
خواهشا از وضعیت نگران کننده نیروهای پیمانکاری مطلبی بگذارید شاید به گوش وزیر نفت برسد، ما هم انسانیم