کد خبر: 7442
تاریخ انتشار: 25 آذر 1395 - 10:27
تعداد بازدید: 378
تعداد نظرات: 1 نظر
صنعت ما:بین رشته های پزشکی نابرابری وجود داشت و نسبت تعرفه ها در برخی از آنها ۱۱ به ۱ بود که علی رغم دو نوبت بازنگری تعرفه‌ها، همچنان نتوانستیم به طور کامل آنها را اصلاح کنیم اما در عین حال این نسبت به ۵.۵ به ۱ در بعضی رشته ها کاهش یافت.
رتبه ۱۳ حقوق پزشکان در مقایسه با سایر دستگاههای اجرایی!
به گزارش صنعت ما دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت  در برنامه تلویزیونی ثریا اظهار کرد: طبق بند ه ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه تعرفه های درمانی باید هر سال بازنگری شود، در حالی که این اتفاق حدود ۲۳ سال بود که صورت نگرفته بود. مبنای پرداخت ها نیز کتابی بود که در یکی از ایالت های آمریکا تدوین شده بود. افزایش تعرفه ها در شورای عالی بیمه تصویب شد و به موجب آن ۲۰۰۰ خدمت جدید صاحب تعرفه شدند.

بین رشته های پزشکی نابرابری وجود داشت و نسبت تعرفه ها در برخی از آنها ۱۱ به ۱ بود که علی رغم دو نوبت بازنگری تعرفه‌ها، همچنان نتوانستیم به طور کامل آنها را اصلاح کنیم اما در عین حال این نسبت به ۵.۵ به ۱ در بعضی رشته ها کاهش یافت.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در ۲۳ ساله گذشته اعمال جراحی وجود داشت که تعرفه مشخصی نداشتند، این تعرفه‌ها در قالب کار کارشناسی سازمان‌های بیمه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وقت تصویب شد.

پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، هزینه ی تخت بیمارستانی در بیمارستانهای دولتی ۴۵ هزار تومان بود که این رقم در حال حاضر به ۱۳۳ هزار تومان رسیده است. در شهر تهران کدام تخت در مسافرخانه ها هزینه ای معادل ۴۵ هزار تومان دارد؟ این در صورتی است که باید خدمات هم به بیمار ارائه شود. در طول بیست سالی که بیمارستان‌ها به‌طور خودگردان اداره می‌شدند تراز مالی آنها منفی بود و ۵۷۰ بیمارستان کشور در معرض ورشکستگی قرار داشتند.

پیش از افزایش تعرفه ها، هزینه جراحی لوزه ۱۸۵۰۰ تومان بود که امروز هزینه آژانس هم نمی‌شود، اما در حال حاضر تعرفه این جراحی به ۶۶ هزار تومان رسیده است.
وی ضمن اشاره به افزایش ۱۲۰درصدی تعرفه های جراحی و ۳۵ درصدی ویزیت، بیان کرد: به مدت ۴ سال تمام ضریب های جراحی ثابت مانده بود، لذا دولت تصمیم گرفت به جای افزایش ۳۵ درصدی و افزودن سالیانه ۲۰ درصد به آن، این اقدام را انجام دهد.

هاشمی با بیان اینکه بخشی از زیرمیزی هایی که پیشتر گرفته می شود به خاطر چشم بستن دولت و مجلس روی این موضوع بود ادامه داد: دولت ها به طور متوسط در تمام طول عمر خود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تخت بیمارستانی ایجاد می‌کردند اما این دولت تا امروز ۱۲ هزار تخت ایجاد کرده و قول داده است تا پایان دولت ۲۱ هزار تخت دیگر راه اندازی کند.

زیرمیزی نتیجه بی توجهی دولت‌ها و مجالس به حقوق پزشکان بود

هاشمی در ادامه تاکید کرد: هفت تا ده هزار میلیارد تومان زیرمیزی در تعرفه ها توزیع شد. زیرمیزی، نتیجه بی توجهی دولت‌ها و مجالس نسبت به حق پزشکان بود. برای یک عمل ستون فقرات که ۱۶ ساعت زمان می برد، باید چقدر پرداخت شود؟ رقم تعرفه های سابق در جراحی به ۲۰۰ هزار تومان نمی رسید، جراح باید نیمی از این رقم را شش ماه بعد از بیمه ها دریافت می کرد. لذا افتخار میکنم که زیرمیزی به روی میز آورده شد.

اگر درآمد کسی بالا است، باید سیستم مالیاتی را اصلاح کنید. حقوق با کارانه تفاوت دارد. بخشی از درآمدی که توسط کادر درمان برای دولت ایجاد می شود، به آنها پرداخت می شود. در دولت قبل، رقم این درآمد از سوی کادر درمان، ۱۰هزار میلیارد تومان بود که در این دوره، به ۲۶ هزار میلیارد تومان در بخش دولتی رسید.

وی در خصوص چرایی عدم انتشار حساب ملی سلامت نیز توضیح داد و گفت:آمار حساب ملی سلامت مربوط به همه مردم و دراختیار مجلس است. آخرین حساب ملی منتشر شده نیز مربوط به سال ۹۲ است و اگر تا امروز گزارش دیگری منتشر نشده، یعنی هنوز آن را ندارند. ما چیزی نداریم که از مردم پنهان کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه، به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: یکی از موفقیت‌های وزارت بهداشت در این دوره، افزایش تعداد پزشکان در مناطق محروم بود. پیش از اجرای طرح، ۲۲۰۰ پزشک در این مناطق حضور داشت که امروز به ۵۷۴۹ نفر رسیده است. همچنین قبل از طرح تحول فقط ۵ درصد از پزشکان طرحی در بیمارستان ها می‌ماندند که این عدد در حال حاضر به ۱۰۰ درصد رسیده است. پرداختی از جیب نیز از ۵۶ درصد به ۴۰ درصد رسانده شده است.

به گفته هاشمی، حضور ۸۴۳ پزشک مقیم در ۴۱۲ بیمارستان، راه اندازی ۵۰۸۰ پایگاه سلامت، ۱۹۰۲ مرکز جامع خدمات سلامت و ۲۵۰۰ خانه بهداشت جدید ، تامین یک مراقب سلامت به ازای هر سه هزار نفر، راه اندازی یک پایگاه سلامت به ازای هر شش تا ۱۲۵۰۰ نفر، تامین یک خانه بهداشت برای هر هزار جمعیت روستایی، افزایش تختهای ویژه، راه اندازی ۱۹۰۲ مرکز جامع خدمات سلامت، بازسازی دو میلیون متر مربع فضای درمانی و … را بخش دیگری از موفقیتهای طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد.

رتبه ۱۳ حقوق پزشکان در میان دستگاههای دولتی

شورای حقوق و دستمزد، وضعیت پرداخت حقوق در همه دستگاهها را بررسی کرده است. سه هفته پیش نوبت به بررسی وزارت بهداشت رسید ما ظرف یک ماه، گزارشی از نظام پرداختی خود را ارائه دادیم، بخشی از آن تایید و بخشی اصلاح شد. دو دولت نیز در خصوص پزشکان بحث شد. اگر قانون را قبول داریم به آن احترام بگذاریم. در حال حاضر حقوق پزشکان، رتبه ۱۳ را در میان دستگاههای مختلف دارد.

تا زمانی که نیرو کم است، هرچه بگوییم شعار است

وزیربهداشت، در در خصوص چندین فیش حقوقی میلیونی که در این برنامه نشان داده شد، اظهار کرد: یکی از این فیشها که اعلام شد متعلق به یکی ازافراد ستاد وزارت بهداشت است، متعلق به یکی از معاونان من است. ایشان ماهی ۳۴۰ میلیون تومان کار کرده و ۶۸ میلیون تومان به او داده اند. برای این موضوع نیز پرونده ای تشکیل و بررسی شد اما سازمان بازرسی کشور هیچ حکمی روی آن نداد؛ چرا که حق او بود. اگر نظام فی فور سرویس اشتباه است، ای کاش از ۲۳ سال پیش اجرا نمیشد.

هاشمی همچنین فیش حقوقی ۵۸۵ میلیون تومانی یک پزشک برای یک ماه را تکذیب کرد و گفت: این فیش دروغ است، امیدوارم سایر حرف هایی که زدید دروغ نباشد. چرا در خصوص این تخلفات، در دوره قبل صحبت نکردید؟ مردم حرف های شما را قبول ندارند، چون وزارت اطلاعات، سازمان صدا و سیما و مرکز ملی آمار از ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و مردم نظر سنجی می کنند. اگر میخواهید به کشور خدمت کنید، عینک بدبینی را بردارید. باید به حوزه سلامت، مانند امنیت توجه شود. در این دوره توانستیم با بضاعت کم خود، دولت و مجلس را به مشکلات حوزه سلامت حساس کنیم. ما از صبح تا شب کار می کنیم. کار شما فقط نقد کردن است. اگر به جای روشنگری می خواهید با اطلاعات غیر مستند افشاگری کنید پس این شعار برنامه تان را عوض کنید. به جای دیده بان پیشرفت ایران بزنید دیده بان پسرفت ایران.

هاشمی همچنین اعلام کرد: رهبری فرمودند من حقوق پزشکان را مصداق فیشهای نجومی نمیدانم؛ این درآمد مصداق حق الکشف است. اگر حقوق ۶۰ میلیون تومانی میگرفتند و کار نمیکردند حقوق نجومی بود. یکی از فیشهایی که نشان دادید متعلق به یک متخصص زنان در یکی از محروم ترین مناطق سیستان و بلوچستان است که ۲۸۵ عمل زایمان انجام داده بود . اگر ۲۵ عمل زایمان داشت آیا رقم دریافتی وی با این رقم یکی بود؟ایسنا.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر کاربران
غیر قابل انتشار: 1
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 1
محمد
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1395/09/25
0
0
آقای وزیر احتمالا کارشون به بیمارستان نیافتاده تا تلکش کنند!!!من خودم ماه بیش بخاطر 1 جراهی 11 ملیون هزینه دادم و تو ریز هزینه های بیمارستان هزینه عمل جراحی دستمزد پزشک بود سه ملیون و چهار صد هزار تومان.لابد آقای وزیر انتظار ندارند که باور کنیم با حقوق 1کی 2 ملیونی پزشکان ما دارند ماشین های 300 ملیون به بالا سوار میشن!!!!