کد خبر: 6532
تاریخ انتشار: 10 مهر 1395 - 13:00
تعداد بازدید: 4403
صنعت ما:اگر همزمان با کاهش حقوق و مزایای کارکنان بانکی به تناسب حقوق به نسبت هزینه های زندگی توجه نشود، زمینه بروز فساد در این بخش فراهم می شود.
به گزارش صنعت ما در شبکه بانکی مقوله حقوق های نجومی مثل خمپاره ای بود که در میدان دولت افتاد در صورتی که ریشه آن در قوانینی بود که حقوق و مزایای شبکه بانکی را از دیگر ارگان های دولتی مستثنی کرده و این قانون با حکم وزیر اقتصاد و دارایی و رییس کل بانک مرکزی در دولت قبلی تصویب شده بود.

اگر همزمان با کاهش حقوق و مزایای کارکنان بانکی به تناسب حقوق به نسبت هزینه های زندگی توجه نشود، زمینه بروز فساد در این بخش فراهم می شود.

عباس هشی عضو شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران تشریح کرد: مشکل اصلی حقوق و دستمزدها در کشور در شفاف نبودن مالی است که دولت های قبل به آن توجه نکرده بودند درصورتی که دولت یازدهم، این مهم را در راس برنامه های خود قرار داده است. بسیاری از فسادهای بانکی با همکاری بخش های مختلف بانک اعم از کارمند، مسئول شعبه و مدیریت بانک است از این رو اگر حقوق کارکنان بانکی با هزینه های زندگی آنها مطابقت نداشته باشد در عمل زمینه را برای بروز چنین فسادهایی مهیا می کنیم.

از آنجایی که کارکنان شبکه بانکی به دلیل سر و کار داشتن با منابع مالی بیشتر از کارمندان سایر بخش ها در معرض فساد قرار دارند از این رو کاهش حقوق ومزایا در این بخش باید به تناسب هزینه های زندگی آنان انجام پذیرد. در صورتی که کارکنان نظام بانکی از حقوق مناسبی که با هزینه های زندگی آنها مطابقت دارد، برخوردار باشند به طور قطع سالم کار خواهند کرد.

دولت باید به جای کاهش حقوق و مزایای کارکنان شبکه بانکی اجرای برنامه های شفافیت مالی را همچنان ادامه دهد.

شکاف فاصله دار بین درآمد و حقوق کارکنان

وی با اشاره به شکاف فاصله دار بین درآمد و حقوق کارکنان تمام ارگان های دولتی، گفت: به دلیل رویکرد نامناسب دولت در توزیع واستفاده بهینه منابع شکاف عمیقی بین درآمد و هزینه حقوق بگیران دولت به وجود آمده است. این شکاف در بخش هایی مانند حقوق کارگران و کارمندان آموزش و پرورش بسیار مشهود است اما نهاد هایی نیز در این بین بوده اند که به نیروی انسانی که نقش موثری در بهره وری و موفقیت های سازمان دارند توجه کرده و با مدیریت صحیح حقوق ومزایای مناسب تری را به این قشر اختصاص داده اند از جمله بانک ها، بیمه ها، شرکت نفت و شرکت نوسازی که رویکرد در خور تحسین است.بانک مردم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: