کد خبر: 5735
تاریخ انتشار: 02 شهريور 1395 - 12:00
تعداد بازدید: 1960
صنعت ما:البته منظور از وام مسکن، اوراق حق تقدم مسکن است که این روز ها مرز ۱۰۰هزار تومان را در نوردیده و گویا قرار نیست از سیر صعودی دست بردارد. بنابراین، توصیه ما این است که...
به گزارش صنعت ما یک باور قدیمی بین مردم وجود دارد که ما را به خرید خانه در تابستان ترغیب می کند. تعطیلی مدارس و وجود گزینه های فراوان خرید، دلایل قانع کننده ای است که شما را به سمت معامله در تابستان متمایل کند اما اگر می خواهید با وام مسکن خانه بخرید، تابستان اصلا فصل مناسبی نیست.

البته منظور از وام مسکن، اوراق حق تقدم مسکن است که این روز ها مرز ۱۰۰هزار تومان را در نوردیده و گویا قرار نیست از سیر صعودی دست بردارد. بنابراین، توصیه ما این است که در درجه اول به سراغ این اوراق نروید و اگر قصد داشتید با این اوراق مسکن بخرید، فعلا نخرید. چون تابستان فصلی است که قیمت این اوراق به بالاترین سطح خود می رسد و با کمی صبر می توانید همین اوراق را در پاییز و زمستان با قیمت های پایین تر خریداری کنید.

بدون سپرده گذاری وام مسکن بگیرید

دولت یازدهم که با رکود دست و پنجه نرم می کند تمام تلاش خود را به کار بسته تا مسکن از رکود خارج شود. در این مسیر تسهیلات مسکن یکم را معرفی کرد تا خانه اولی ها بتوانند با سپرده گذاری یک ساله نیمی از مبلغ وام به تسهیلات خرید خانه دست پیدا کنند اما معمولا جوانان ۳۰ یا ۴۰ میلیون تومان ندارند که یک سال پس انداز کنند.

از این رو، این وام مورد استقبال اندکی قرار گرفت. در این میان، اوراق حق تقدم خرید مسکن این امکان را در اختیار متقاضیان تسهیلات قرارداده تا بدون سپرده گذاری وام دریافت کنند. این مطلب راز جاذبه اوراق حق تقدم مسکن است؛ یعنی بدون سپرده گذاری وام بگیرید.

قیمت و نرخ سود؛ دو مشکل اوراق مسکن

البته همه چیز به این خوبی نیست. شما برای دریافت این وام باید اوراق را تهیه کنید (مراحل تهیه اوراق را در نمودار ببینید). با هر ورق شما می توانید ۵۰۰ هزارتومان وام دریافت کنید. یعنی برای وام ۵۰ میلیونی (سقف وام در مشهد) باید ۱۰۰ عدد اوراق تهیه کنید. قیمت این اوراق در فرابورس تعیین می شود و بسته به عرضه و تقاضا بالا و پایین می رود. در حال حاضر این رقم حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

یعنی باید ۱۰ میلیون تومان بپردازید تا وام ۵۰ میلیونی را به دست بیاورید. مشکل دوم این اوراق هم نرخ سود نسبتا بالای آن است. در حال حاضر نرخ سود تسهیلاتی که با اوراق خریداری می شود ۱۷.۵ درصد است. این در حالی است که این نرخ در مورد تسهیلات مسکن یکم تنها ۱۳ درصد است. لذا، نرخ سود بالا و قیمت سرسام آور دو اشکال بزرگ این اوراق است. این اشکالات آنقدر جدی است که جذابیتی برای خرید این اوراق باقی نمی گذارد. مگر این که شرایط خاصی داشته باشید. جدول زیر میزان اقساط این وام را برای شما به نمایش گذاشته است.

نرخ اوراق در حال حاضر به بالاترین رقم خود پس از پاییز ۹۴ رسیده است. لذا توصیه می شود که فعلا از خرید اوراق دست بکشید تا بازار به تعادل برسد. پیش بینی می شود با اتمام فصل تابستان و آغاز فصول سرد سال، قیمت این اوراق به شدت کاهش پیدا کند.

الان زمان خرید اوراق نیست

اگر استدلال های بالا شما را برای نخریدن اوراق قانع نکرد، به شما توصیه می کنیم که اکنون اوراق نخرید. همانطور که گفته شد قیمت این اوراق در بازار شکل می گیرد و می تواند بالا و پایین برود. بنابراین، طبیعی است زمانی که تقاضا برای این اوراق بالاست، قیمت نیز بالا برود. دقیقا مانند این روزها. این روز ها که عده ای تمایل به خرید مسکن دارند، به سراغ این اوراق می روند و سفته بازان نیز از این موضوع اطلاع دارند.

بنابراین، قیمت های بالایی شکل می گیرد که با واقعیات بازار همخوانی ندارد. مثلا قیمت اوراقی که سررسید آن ۱۲ سال ۹۶ است، ۹۹ هزارتومان معامله می شود. این در حالی است که این اوراق کمی قبل تر قیمتی زیر ۶۷هزارتومان داشته است. البته این مسئله تنها متعلق به امسال نیست و در سال های قبل نیز تجربه این چنینی داشته ایم که در تابستان قیمت اوراق زیاد شده و بعد از آن کاهش یافته است (سال قبل یک استثنا بود). ب

ه گونه ای که اختلاف ۳۰ هزارتومانی در قیمت اوراق ایجاد کرده است. پس اگر به هر دلیلی می خواهید با اوراق مسکن خانه دار شوید، کمی صبر کنید تا در آینده که قیمت اوراق کاهش می یابد اوراق را تهیه کنید.خراسان.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: