کد خبر: 5548
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 11:32
تعداد بازدید: 7481
اشتغال زایی وظیفه ای همگانی است که در این وزارتخانه با جدیت دنبال می شود.

به گزارش صنعت ما محمود واعظی  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین بهره برداری از نخستین دیتا سنتر ابری بخش خصوصی کشور در افرا نت می گوید، براساس برنامه ریزی انجام شده، امسال ۱۳۰ هزار شغل در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد می شود.

اشتغال زایی وظیفه ای همگانی است که در این وزارتخانه با جدیت دنبال می شود.

رایانش ابری( Cloud Computing) مدلی بر پایه شبکه های رایانه ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به کارگیری شبکه ارایه می کند.

وی از ورود سرمایه گذاران خارجی به بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور خبر داد و گفت: تا سرمایه گذاری خارجی نیاید، انتقال تکنولوژی معنا ندارد.

واعظی به سرمایه گذاری ۴۵ هزار میلیارد ریالی دولت در این بخش اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی نیز تاکنون ۹ هزار میلیارد ریال در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور سرمایه گذاری کرده است.

 تلاش دولت این است با فراهم سازی زیر ساخت ها و رفع موانع، بخش خصوصی را تشویق به فعالیت بیشتر کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را از برنامه های دولت یازدهم برشمرد و افزود: تاکید بر بخش غیردولتی یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی است که از سوی دولت با جدیت دنبال می شود.

وی مشکل خصوصی سازی را بی انگیزگی دولت ها برای واگذاری کار به بخش خصوصی و مقاومت بدنه اجرایی کشور در این باره عنوان کرد و گفت: سیاست دولت یازدهم این است هرآنچه که امکان دارد را به مردم واگذار کرده و راه را برای فعالیت مردم هموار کند.

دولت یازدهم خصولتی شدن را قبول ندارد و آن را درست نمی داند و بر این اساس دنبال آن است تا فعالیت های قابل واگذاری را بدون تبعیض به مردم واگذار کند. دولت با فراهم کردن زیرساخت ها و رفع موانع تلاش دارد تا بخش خصوصی اقدام به سرمایه گذاری در همه بخش ها کند و هر آنچه که در سیاست خارجی خود انجام داده برای تحقق این هدف بوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اشاره کرد که از ۲۱۰ میلیارد ریال ابتدای دولت اکنون به ۳۹۰ هزار میلیارد ریال رسیده است و عنوان کرد: باید اندازه بازار تا سه و نیم برابر اندازه فعلی افزایش پیدا کند.

وی نگاه به بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات ( آی سی تی ) را نگاهی توسعه ای توصیف کرد و گفت: باید اندازه بازار به گونه ای شود که هرکس وارد آن شد راه را برای دیگران بازتر کند.

امروز وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور و در سایه تلاش های دولت یازدهم به گونه ای شده است که بسیاری از افراد و شرکت هایی که تاکنون علاقه ای در این باره نداشته اند برای فعالیت مراجعه کرده اند.

واعظی بهره برداری از دیتاسنتر داخلی را در راستای تکمیل شبکه ملی اطلاعات برشمرد و گفت: یکی از گام های حرکت در جهت تکمیل پازل شبکه ملی اطلاعات افتتاح این مرکز است و در این شبکه جای دیتاسنتر ابری خالی بود که امروز ایجاد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به کاهش تعرفه های تبادل اطلاعات در داخل کشور براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اشاره کرد و ادامه داد: باوجود کاهش ۶ هزار میلیارد ریالی درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت، این اقدام موجب افزایش دسترسی مردم به امکانات می شود که اطمینان دارم این کاهش درآمد در آینده با کاربری کاربران، برگشت داده خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استقبال از حضور سرورهای سایت های خارجی به داخل اشاره کرد و یادآور شد: حضور این سرورها در داخل کشور، موجب کاهش هزینه مردم در استفاده از پهنای باند شده و کیفیت و سرعت ارایه خدمات را افزایش می دهد. این موضوع نیاز مردم به محتوای داخلی و خارجی را تامین می کند.
واعظی در این باره به رعایت قوانین داخلی در انعقاد قرارداد با طرف های خارجی اشاره کرد و از شرکت های ایرانی خواست این مورد را در مذاکره ها مد نظر قرار دهند.
وی درباره تصمیم دولت یازدهم در واگذاری ایجاد دیتاسنتر به بخش خصوصی برغم تصمیم دولت های قبل مبنی بر راه اندازی ۳۰ دیتاسنتر توسط دولت،ابراز امیدواری کرد در مذاکره با وزیر نیرو در زمینه کاهش هزینه برق این مراکز به تفاهم برسند.ایرنا.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: