کد خبر: 5113
تاریخ انتشار: 04 مرداد 1395 - 19:07
تعداد بازدید: 925
خبرها هم چنین از تعویق تعدادی از مجامع عمومی بانک ها در اثر تطبیق با ابلاغیه جدید بانک مرکزی حکایت دارد
به گزارش صنعت ما با وجود تاکید بانک مرکزی مبنی بر افشای میزان دریافتی مدیران ارشد بانکی در صورت های مالی، مروری بر صورت های مالی چند بانک که طی چند روز منتشر شده نشان می دهد این اطلاعات کماکان مخفی مانده است.

خبرها هم چنین از تعویق تعدادی از مجامع عمومی بانک ها در اثر تطبیق با ابلاغیه جدید بانک مرکزی حکایت دارد.اوایل تیرماه و در آستانه فصل مجامع عمومی بانک ها بود که رییس پژوهشکده پولی و بانکی، از ابلاغیه جدید بانک مرکزی به بانک ها خبر داد.

علی دیواندری در آن هنگام اظهار داشت: بانک ها موظف هستند صورت های مالی را با فرمت جدید تهیه کنند و نیز میزان دریافتی مدیران ارشد بانکی می بایست در صورت های مالی به صورت شفاف درج شود. وی هم چنین این ابلاغیه را منشاء تحول بزرگی در شفاف سازی و انطباق با استانداردهای بین المللی (از جمله استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)) عنوان کرد.پس از آن، اما منابع خبری از اختلاف نظر سازمان حسابرسی با بانک مرکزی خبر دادند.

نظر بانک مرکزی این بود که بانک مرکزی با ارائه این فرمت جدید استانداردسازی کرده در حالی که این کار جزو وظایف و اختیارات سازمان حسابرسی است.این چالش کماکان ادامه داشت تا این که ساروخانی معاون امور سرمایه گذاری بانک سینا، چند روز قبل با اعلام باقی بودن اختلاف نظر بین سازمان حسابرسی و بانک مرکزی، از به تعویق افتادن مجامع ۱۴ بانک خبر داده و گفت: هم‌اکنون مجامع ۱۴ بانکی که سازمان حسابرسی صورت‌های مالی آنها را تهیه کرده به تعویق افتاده است.

 وی افزود: اما صورت‌های مالی برخی بانک‌ها براساس فرمت IFRS تهیه شده و در موعد مقرر می‌توانند مجامع را برگزار کنند.دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی نیز چند روز قبل در خصوص برگزاری مجامع بانک ها اظهارداشت: بانک‌های خصوصی براساس فرمت بانک مرکزی این صورت‌ها را آماده کرده‌اند و چند بانک نیز هم‌اکنون این صورت‌ها را به همراه اظهارنظر حسابرس و پس از تایید بانک مرکزی در سامانه کدال قرار داده‌اند و تاکنون نیز مجوز چند مجمع از طرف بانک مرکزی صادر شده‌ است.با این حال، هم اینک نگاهی به صورت های مالی برخی مجامع برگزار شده بانک ها نشان می دهد که در این اسناد، میزان دریافتی مدیران ارشد بانکی کماکان غیر شفاف بوده و حتی درج نشده است.

البته در این میان اطلاعات منتشرشده از مجامع چند نکته قابل توجه داشت. خبرگزاری ایرنا در این رابطه نوشت که سایه فیش های حقوقی بر سر مجامع عمومی بانک ها و شرکت ها چنان سنگین بوده است که این مجامع علاوه بر اینکه اغلب در غیاب رسانه ها برگزار شدند، خبرهای اندکی از محتوای آن ها به بیرون درز کرد.خراسان.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: