کد خبر: 497
تاریخ انتشار: 04 بهمن 1394 - 10:06
تعداد بازدید: 682
صنعت ما:رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با بیان اینکه ۱۲ درصد از درآمد نفتی در ضایعات کشاورزی از بین می‌رود، گفت..

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با بیان اینکه ۱۲ درصد از درآمد نفتی در ضایعات کشاورزی از بین می‌رود، گفت: در کشورهای پیشرفته بین ۳۰ تا ۷۰ درصد ضایعات بازآوری می‌شود در حالی‌که در کشور ما ۱۰ درصد از ضایعات بازآوری می‌شود.


به گزارش صنعت ما از تسنیم، مجید موافق قدیری در آئین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه صنعت دام، طیور و دامپزشکی اظهار داشت: سیاست نمایشگاه دام مورد انتقاد است، به این دلیل که شاید 40 درصد این نمایشگاه را شرکت‌های دام و طیور تشکیل می‌دهند اما حتی در پوستر این برنامه این مسئله مطرح نشده است،  باید دانست قوه مجریه صنعت ما را به‌خوبی نمی‌شناسد و این بسیار مهم است که بتوانیم صنعت دام را به عنوان مهم‌ترین عامل در قیمت‌گذاری و حضور در دنیا به مردم معرفی کنیم.

وی با اشاره به مشکلات پیرامون صادرات افزود: در بخش صادرات دام مشکلاتی حاکم است که اجازه نمی‌دهد تولید کننده به راحتی صنعت خود را صادر کند، البته درباره این صنعت باید گفت بخش آبزیان نیز مظلوم واقع شده است اما این نوید را می‌دهم که صنعت خوراک دام و آبزیان یکی از صنعت‌های ارزش افزوده، صادرات و ارزآور کشور شود.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان خاطرنشان کرد: صنعت دام‌پروری نسبت به صنایع دیگر یک سر و گردن بالاتر است، در این بخش دولت باید به قیمت‌گذاری تولید پروتئین ورود پیدا کند و در این زمینه باید به سمت آزادسازی قیمت‌ها برویم، اکنون به دلیل وجود دلالان اگر قیمت‌ مواد خام آزادسازی شود با قیمتی ارزان‌تر از قیمت حال بازار روبرو می‌شویم.

وی با اشاره به کیفیت محصولات تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله در تولید و عرضه کالا کیفیت است، اکنون کیفیت دنیا از ما 10 قدم جلوتر است پس باید با تعامل از ضایعات کشاورزی به‌درستی استفاده کنیم، چراکه همیشه خواسته‌ایم که دولت به صنعت کشاورزی توجه داشته باشد.

موافق قدیری با بیان اینکه معادل 12درصد از درآمد نفتی ما در ضایعات کشاورزی از بین می‌رود، گفت: در کشورهای پیشرفته بین 30 تا 70درصد ضایعات بازآوری می‌شود در حالی‌که در کشور ما 10درصد از ضایعات بازآوری می‌شود، براساس آمار 20درصد از محصولات کشاورزی ما ضایعات است که آمار بالایی به شمار می‌رود و حداقل 20درصد از ضایعات باید کاهش یابد و لازمه این کاهش استفاده از پتانسیل‌های نهفته است.

وی با تأکید بر اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: رقابت در دنیا صرفاً متمرکز بر کیفیت نیست و اگر بخواهیم محصولات را صادر کنیم نباید بر کیفیت تمرکز کنیم، مسائلی مانند قیمت نیز بسیار اهمیت دارد و در این زمینه باید دیپلماسی اقتصادی داشته باشیم، البته در این زمینه امسال برای صادرات 20هزار تن از محصولات شرکت‌ها با الجزایر انعقاد قرارداد داشته‌ایم که نشان از دیپلماسی اقتصادی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: