کد خبر: 3977
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 21:30
تعداد بازدید: 626
بانکی‌ها که در چند هفته گذشته سه جلسه درباره موضوعات صنفی داشته‌اند ظاهراً به جمع‌بندی نهایی برای نرخ سود نرسیده‌اند ولی در این بین بانک پاسارگاد اقدام به کاهش سود سپرده‌های خود کرده است.
به گزارش صنعت ما، بانکی‌ها که در چند هفته گذشته سه جلسه درباره موضوعات صنفی داشته‌اند ظاهراً به جمع‌بندی نهایی برای نرخ سود نرسیده‌اند ولی در این بین بانک پاسارگاد اقدام به کاهش سود سپرده‌های خود کرده است.

به گزارش تسنیم،‌ کاهش نرخ سود بانکی که چند هفته‌ای است بار دیگر نقل محافل بانکی شده ظاهراً در یکی دو بانک خصوصی اجرایی شده است.

بنا بود بانکداران با توافق یکدیگر نرخ سود بانکی را همراستا با نرخ تورم کاهش دهند؛ این موضوع خواسته مردان ارشد اقتصادی کشور از جمله وزیر امور اقتصادی و دارایی هم است.

کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از نظام بانکی حکایت از آن دارد که تاکنون سه جلسه بین بانک‌های دولتی و خصوصی برای کاهش نرخ سود بانکی برگزار شده است ولی مشخص نیست که جمع‌بندی این جلسات چه بوده است.

یکی از مدیران عامل بانکها می‌گوید در این جلسات تمام موضوعات صنفی بانک‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته که یکی از این موضوعات تغییر نرخ سود بانکی است.

پیش از این عبدالناصر همتی مدیرعامل وقت بانک ملی از برنامه بانکی‌ها برای کاهش نرخ سود به 15 یا 16 درصد خبر داده بود. گفتنی است براساس توافق قبلی بانکها و با مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی از اسفند 94 معادل 18 درصد تعیین شده بود.

اما در کش و قوس تصمیم‌گیری بانکی‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی، باخبر شدیم بانک پاسارگاد در کاهش سود بانکی پیشقدم شده و از امروز 23 خردادماه نرخ سود سپرده‌های خود را به 16 درصد رسانده است.

همچنین خبرهای دیگر حکایت از آن دارد که احتمالاً‌ این تصمیم به‌زودی در سایر بانک‌های دولتی و خصوصی اجرایی خواهد شد.

اقدام بانک پاسارگاد در خصوص کاهش نرخ سود بانکی، این احتمال را پررنگ می‌کند که ظاهراً در این سه جلسه بانک‌های دولتی و خصوصی تمام بانک‌ها به تصمیم واحد برای کاهش نرخ سود نرسیده‌اند، یا حداقل یکی دو بانک در این تصمیم‌گیری سنگ‌اندازی کرده‌اند.

گفتنی است، نرخ سود سپرده‌های بانکی از اول اسفند 94 با توافق بانکی‌ها و مصوبه شورای پول و اعتبار از 20 درصد به 18 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای از 21 به 20 و تسهیلات مشارکتی از 24 به 22 درصد کاهش یافت.

خبرنگار تسنیم در تلاش برای تماس با مدیران عامل بانک‌هاست تا تصمیم‌های احتمالی در خصوص نرخ سود را به اطلاع مردم برساند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: