کد خبر: 3443
تاریخ انتشار: 05 خرداد 1395 - 10:20
تعداد بازدید: 805
با ثبت حجم معاملات قابل توجه و اقبال سهامداران

شاخص کل بورس اوراق بهادار روز شنبه، با رشد 35 واحدی به 76هزار و 448 واحد رسید.

سرمایه‌گذاران در این روز بیشترین حجم و ارزش معاملات را در گروه‌های خودرویی، سرمایه‌گذاری‌ها و محصولات فلزی ثبت کردند و این گروه‌ها در صدر برترین گروه‌های بازار ایستادند. روز شنبه بازار سهام شاهد معاملات کم حجم و کم نوسان در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو بود.

با این همه بازارگردانی و بازارسازی سهامداران اغلب حقوقی از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث شد حجم معاملات گروه خودرویی‌ها نسبت به روزهای قبل مورد توجه قرار گیرد. گروه تجهیزات و پیمانکاری‌های بورس نیز از توجه بازار دور نماند و توانست تقاضای سهام را با وجود عرضه‌های پرحجم سهامداران حقوقی پررنگ‌تر نشان دهد.

گروه خودرو دوباره لیدر بازار می‌شود

در نماد معاملاتی کنتورسازی ایران نیز بازار سهام با وجود عرضه سهام از سوی سهامدار عمده این شرکت شاهد شکل‌گیری صف خرید ناپایدار با هدف حمایت از این سهم بود. در گروه قطعه‌سازی‌ها نیز سهامداران کوتاه‌مدت‌نگر شاهد عبور قدرتمند فنرسازی خاور از مقاومت 300 تومانی بودند. در این گروه فنرسازی زر نیز با رشد قیمت سهم مقاومت 303 تومانی را لمس کرد.

گروه غذایی مورد توجه سهامداران حقیقی

در گروه غذایی‌ها اما این روزها مارگارین شاهد خرید پرحجم سهامداران حقیقی است. در این گروه افزایش قیمت محصولات لبنی در کنار برخی خبرها مبنی بر افزایش سرمایه مورد توجه بازار قرار گرفته است. به‌طور کلی بازار سهام در نخستین روز معاملاتی خرداد ماه بازاری آرام و کم‌نوسان بود که این آرامش را مدیون بازارگردانی و بازارسازی حقوقی‌ها و صندوق‌های سرمایه‌بود. بازاری که برای عبور از فصل مجامع و کشیدن نقشه‌های امیدوارکننده برای خود، منتظر خبرهای مجامع عادی سالانه شرکت‌ها در روزهای آینده است.

گرچه امسال نباید انتظار استقبال سهامداران از مجامع را داشته باشیم. سال 94 سالی ناامید‌کننده برای صنایع بود و عمده گزارش‌های 12 ماهه ارسال شده همراه با تعدیل منفی بوده است. ضمن اینکه مشکل نقدینگی شرکت‌ها امکان توزیع سود نقدی جذاب را کمرنگ کرده است.

افت 6 واحدی شاخص آیفکس

بازار فرابورس در نخستین روز خردادماه شاهد خریدوفروش 322میلیون ورقه بهادار به ارزش 645میلیارد ریال بود. آیفکس هم با افت 6 واحدی نمایشگر عدد 812 بود. نماد هلدینگ خاورمیانه و پتروشیمی مارون بیشترین تاثیر را در این کاهش داشتند. در بازار اول 18میلیون ورقه بهادار به ارزش 36میلیارد ریال دادوستد شد و همین‌طور 112میلیون و 850هزار ورقه بهادار به ارزش 274میلیارد و 110هزار ریال در بازار دوم مورد معامله قرار گرفت.

بیشترین حجم و ارزش معاملات روز شنبه متعلق به ذوب‌آهن اصفهان با معامله 30میلیون سهم به ارزش 40میلیارد ریال بود. در عین حال سهام زغال‌سنگ پروده طبس، تدبیرگران فارس و خوزستان و گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان بیشترین افزایش قیمت و موسسه اعتباری کوثر مرکزی، توکا رنگ فولاد سپاهان و نیرو سرمایه بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند. در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیشترین حجم و ارزش معاملات متعلق به اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا5» به ارزش 14 میلیارد و 450میلیون ریال بود و ارزش معاملات روزانه در تمام نمادهای اسناد خزانه اسلامی به رقم 40میلیارد ریال رسید.

همچنین بیشترین حجم معاملات ‏ETF‏ هم به صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان با خریدوفروش یک‌میلیون و 330هزار سهم اختصاص یافت. هر ورقه اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در بازه 790 تا 834هزار ریال مبادله شد. بیشترین افت قیمت مربوط به نماد خرداد‌ماه 93 بود.

توقف و بازگشایی‌های فرابورسی

روز شنبه شاهد بازگشایی نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پردیس پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام در خصوص افزایش سرمایه و ارائه اطلاعات پیش‌بینی با سرمایه جدید، نماد معاملاتی شرکت داروسازی تولید دارو پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم و نماد معاملاتی شرکت شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه پس از ارائه اطلاعات پیش‌بینی بودیم و نماد معاملاتی شرکت بیمه نوین جهت برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده نوبت دوم صاحبان سهام و نماد معاملاتی شرکت توکاریل جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام در روز سه‌شنبه، در پایان معاملات متوقف شد. همین‌طور، نمادهای معاملاتی شرکت نفت پاسارگاد با توجه به دریافت اطلاعات با اهمیت عملکرد سال مالی 1394 شرکت مذکور و شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت در پیش‌بینی سود سال 1394 شرکت مذکور، متوقف شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: