کد خبر: 1356
تاریخ انتشار: 06 اسفند 1394 - 17:20
تعداد بازدید: 805
بر اساس ابلاغیه جدید دولت، از این پس واردکنندگان تجهیزاتی مانند لوازم برقی و الکترونیکی موظفند در صورتی که امکان بازیافت پسماندهای خود را ندارند، مبلغی را به صندوق ملی محیط زیست پرداخت کنند.
به گزارش صنعت ما، بر اساس ماده 12 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها مصوب سال 1384، تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام مشروح زیر باید پسماند حاصل از کالا های خود را بازیافت کنند و در صورتی که نتوانند به این امر اقدام کنند، باید برابر نیم در هزار ارزش کالا را همزمان با فروش و یا ورود به صندوق ملی محیط زیست پرداخت کنند.

صندوق نیز باید به نسبت بازیافت پسماند حاصل از هر یک از اقلام مزبور، مبالغ دریافتی را در اختیارواحدهای بازیافت کننده آن قلم از پسماند قرار دهد. این موارد شامل مواد پلیمری از قبیل پلاستیکها، PEP و لاستیک، کالاهای شیشه ای‌، کریستال، لوازم برقی و الکترونیکی و انواع مصالح ساختمانی از نوع کانی های غیر فلزی است.

وارد کنندگان لوازم الکترونیکی

وارد کنندگان لوازم الکترونیکی

اما این دستور مهم چند سالی بود به صورت جدی و کامل اجرایی نمی شد تا اینکه بر اساس ابلاغیه جدید سازمان توسعه تجارت و بر اساس درخواست صندوق ملی محبط زیست، این موضوع وارد فاز اجرایی شده است. بر اساس نامه مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت به گمرک کشورمان اعلام شده است که حسب مصوبات هیئت وزیران، اخذ نیم در هزار ارزش کالاهای مورد اشاره، باید عملیاتی شود.

با این حساب، از این پس واردکنندگان تجهیزاتی مانند لوازم برقی و الکترونیکی موظفند در صورتی که امکان بازیافت پسماندهای خود را ندارند، مبلغ مذکور را به صندوق ملی محیط زیست پرداخت کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: