کد خبر: 1082
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 09:21
تعداد بازدید: 1841
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی از واردات ماهیانه سه میلیون دلار اسباب‌بازی به کشور خبر داد و گفت: 90 درصد بازار ایران را اسباب‌بازی های خارجی پر کرده است.
به گزارش صنعت ما، «محمدحسین فرجو» گفت: صنعت اسباب‌بازی از نظر درآمدزایی پس از تجارت اسلحه، مواد مخدر و لوازم آرایش قرار دارد و بر پایه آمارهای منتشر شده در سه تا چهار سال گذشته، سهم سرانه مصرف اسباب‌بازی در آمریکا ۳۵۰ دلار، اروپا ۲۵۰ دلار و چین ۶. ۳ دهم دلار است.

فرجو در ادامه گفت: سهم سرانه مصرف اسباب‌بازی در ایران پنج دلار و میانگین جهانی آن ۳۴ دلار است.

وی تاکید کرد: «درآمد حاصل از تولید اسباب‌بازی در چین چند برابر درآمد نفتی ایران است».

فرجو افزود: اسباب بازی‌های خارجی با فناوری نوین، شمارگان (تیراژهای) میلیونی و قیمت ارزان وارد کشور می‌شود؛ در حالی که تولیدکننده داخلی با تیراژ کم و سرمایه اندک این کار را انجام می‌دهد؛ زیرا نمی‌تواند در این زمینه ریسک کند.

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: همه شرکت‌های بزرگ می‌خواهند بخشی از بازار این صنعت را از آن خود کنند. حتی برخی تولیدکنندگان کودکان را در کارخانه‌های خود استخدام کرده‌اند و نظر آنان را در مورد اسباب بازی‌های خود می‌پرسند تا اطمینان یابند اسباب بازی‌ها پس از وارد شدن به بازار فروش، با استقبال کودکان روبرو می‌شود.

حمایت از تولیدکنندگان اسباب‌بازی ضروری است
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: تولیدکنندگان حوزه اسباب‌بازی باید حمایت شوند تا شرکت‌های بیشتری وارد این حوزه شوند و بتوانند با حمایت از سوی سازمان‌ها و نهاد‌ها براحتی اسباب‌بازی تولید و توزیع کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با ورود متخصصان و دانشگاهیان در رشته‌های هنر، فیزیک، مکانیک، شیمی و شرکت‌های دانش بنیان این بخش روز به روز تقویت شود و سهم اسباب بازی‌های داخلی در بازار افزایش یابد.

فرجو افزود: ممکن است اسباب‌بازی‌های خوبی در کشور تولید شود اما در توزیع دچار مشکلیم.

وی ادامه داد: اگر ۲۵ درصد سهم بازار از آن اسباب بازی‌های داخلی شود می‌توانیم به جای واردات، به سوی صادارات اسباب بازی‌های خوب و مناسب به کشورهای همسایه و فرانسه برویم.

لزوم راه اندازی رشته کار‌شناسی ارشد طراحی اسباب‌بازی در دانشگاه‌های سراسری
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی خبر داد مجوز ایجاد رشته کار‌شناسی ارشد طراحی اسباب‌بازی هشت سال پیش از شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گرفته شد اما تاکنون این رشته در دانشگاه‌ها راه اندازی نشده است.

به گفته وی، در این زمینه نشست‌هایی با مسئولان دانشگاه الزهرا (س) برگزار شده است.

فرجو افزود: برنامه‌های ایجاد رشته طراحی اسباب‌بازی تدوین شده و به پایان رسیده است و در صورتی که این رشته امسال به تصویب وزارت علوم برسد از مهرماه سال آتی و در صورتی که در بهار سال ۱۳۹۵ به تصویب برسد از بهمن ماه، دانشگاه‌های سراسری می‌توانند در مقطع کار‌شناسی ارشد در این رشته دانشجو پذیرش کنند.
وی از ساخت اسباب‌بازی در ایران بدون طراحی و زیرساخت‌های علمی انتقاد و ابراز امیدواری کرد با ایجاد رشته طراحی اسباب‌بازی در دانشگاه‌ها و تربیت نیروی انسانی صنعت اسباب‌بازی در کشور ارتقا یابد.

فرجو افزود: تا پایان اسفندماه جاری تفاهم‌نامه‌ای بین شورای نظارت بر اسباب‌بازی با صندوق مهر امید امضا خواهد شد که بر پایه آن به تولیدکنندگان اسباب‌بازی که یک فروشگاه اسباب‌بازی ایجاد کنند، یک میلیارد ریال تسهیلات می‌دهند.

همچنین به کارخانه و کارگاهی که طرح توجیحی قابل دفاعی داشته باشد، چند برابر این میزان با بهره چهار درصد می‌پردازند.

ثبت ۴۰۰ طرح اسباب‌بازی در امسال
به گفته دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی، از آغاز امسال ۴۰۰ طرح در این شورا به ثبت رسیده است و پیش بینی می‌شود این میزان تا پایان سال به ۴۵۰ طرح برسد که نسبت به پارسال رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

فرجو افزود: از سال ۱۳۸۱ تاکنون از مجموع ۲۸۰۰ طرح ثبت شده در زمینه اسباب بازی، دو هزار طرح به تولید انبوه رسیده است.

به گفته وی، ساخت یک اسباب‌بازی به دلیل داشتن مرحله‌های مختلف مانند قالب زنی، تزریق، مونتاژ، بسته بندی، طراحی و...، ده‌ها شغل ایجاد می‌کند.

مرکز رشد و مشاوره برای تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایجاد می‌شود
به گفته دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی، تا چند ماه دیگر مرکز رشد و مشاوره برای تولیدکنندگان اسباب‌بازی در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان راه اندازی می‌شود.

فرجو افزود: تولیدکنندگان اسباب‌بازی می‌توانند با مراجعه به مرکز رشد و مشاوره، طرح‌های خود را با استادان در میان بگذارند و در مرحله‌های مختلف مانند تولید، بسته بندی و مواد اولیه از راهنمایی‌ها و تجربه‌های آنان استفاده کنند.

وی هدف از راه اندازی این مرکز را پرورش ایده‌ها و رسیدن به تولید انبوه عنوان کرد.

شناسایی نزدیک به ۱۵۰ عروسک بومی در استان‌ها
به گفته دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۹۰ تاکنون نزدیک به ۱۵۰ عروسک بومی را در استان‌ها شناسایی و جمع آوری کرد و پارسال آن‌ها را در نمایشگاهی در حاشیه جشنواره ملی اسباب‌بازی به نمایش عموم گذاشت.

فرجو افزود: کانون به دنبال این است که عروسک‌های منتخب بومی را که هم اکنون شناسایی و جمع آوری کرده و برخی از آنها را در شورای نظارت به ثبت رسانده است، به تولید انبوه در‌‌ همان استان‌ها برساند و برخی از آن‌ها را به استان‌های دیگر معرفی و ارسال کند.

وی گفت مردم هر استان با عروسک‌های بومی خود آشنایند، برای نمونه در استان کرمان عروسک «سروناز» جایگاهی دارد که اگر این عروسک با کیفیت مطلوب و رعایت ویژگی‌های فرهنگی‌‌ همان استان تولید شود تاثیر فرهنگی خود را در آن منطقه می‌گذارد و بچه‌ها با آن انس پیدا می‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: